POZİTİF OLMAK

Mustafa Örki

11-03-2021
Bize yazmak için tıklayınız.

Sözü ve olayları iyi dinlemeli, okumalı dinlemeli ve anlamalıyız. Neden mi çünkü bu hayatın sehiv secdesi yok. Kâğıt mendil gibi bir defa kullanılacak, tekrarı yok. İyi mi kötümü hayatın neşesi yarım bahar gibi geri kalanı kam kasvet.

Her şeye rağmen mutlu olmak mümkün mü? Evet der İslam. Eğer İslami gücümüz nispetince yaşamayı hedeflersek mümkündür. Tüm mesele başımıza gelen nimet ve bela kimden geldiğini idrak etmeye bağlı. Bu dünya tozpembe olmadığı gibi kusursuz da değil. Yani aşırı iyimser olmak da görmemektir. Bu hayat bir imtihan alanı, mutlu ve mesut bir hayata çevirmenin yolu Kitabın ne dediğini ne demek istediğini anlamaktan geçiyor.

Rabbimiz şöyle buyuruyor “Her nerede olursanız olun, sapasağlam kaleler içinde korunmuş bile olsa-nız, hatta gökteki yıldızlara dahi çıksanız, eninde sonunda ölüm gelip sizi bulacaktır. Ne yapalım, nasıl olsa öleceğiz diye hayatımız zevk sefamı olsun? Veya her şeyi bırakalım mı? Hayır, elbette dünyadaki nasibimizi alacağız.) âyet bize bir bakış açısı sunuyor, ne diyor? “Kendilerine bir iyilik ulaştığında, “Bu Allah’tandır.” diyorlar fakat başlarına bir kötülük gelince, “Bu senin uğursuzluğun yüzündendir diyor-lar. Böylece senin şahsında İslâm’ı mahkûm etmeye çalışıyorlar. Onlara de ki: “Hayır! Bütün iyilik ve kötülükler, her ne kadar bazılarının meydana gelmesine sizin tercih ve iradeniz sebep olmuş ise de hepsi Allah’ın katındandır. Yani, O’nun izni ve iradesi iledir. Çünkü O izin vermedikçe, hiçbir şey gerçekleşmez. İyi veya kötü, var olan her şey sonuçta O’nun yaratması ve takdiri iledir. Fakat bundan yola çıkarak, ‘İyilik ve kötülük Allah’tandır yani onlara Allah sebep olmuştur’ denilemez. Zira O, kötülük yapılmasına razı değildir, dolayısıyla razı olmadığı şeyin müsebbibi de olamaz.” 4,78

O hâlde, bu insanlara ne oluyor ki, söylenenleri doğru anlamaya bir türlü yanaşmıyorlar? Doğrusu şu ki:“Size gelen her iyilik Allah'tandır, başınıza gelen her kötülük de kendinizden. Ey Muhammed! Seni bütün insanlığa bir elçi olarak gönderdik. Buna, şahit olarak Allah yeter.”Nisa/4,79

Bu varlıkta iyiliğin aslî kötülüğün arızi olduğuna delâlet eder. Her şey yaratılış gayesi istikametinde hareket ettiği sürece iyidir. Bu iyilik eşyanın kendisinde var olan değil, yaratanın ona yüklediği bir iyilik olduğu için Allah’a atfedilmelidir.

İnişli çıkışlı bir hayat yaşıyoruz. Mutlu olabilmek için pozitif düşünmek şart. Bunun için de güzel bak-mak, güzel görmek gerek. Güzel gören güzel düşünür, güzel düşünen hayatından lezzet alır. Huz mâ safa, da' mâ keder/mutluluk vereni al, üzüntü, keder vereni bırak. İsmail Safa huz al demek, huz ise

Ancak bu, olumsuzlukları görmeyelim demek değildir. Olumsuzlukları görelim, çözüm üretelim, fakat o olumsuza takılıp kalmayalım, geçmişi değil, geleceği yaşayalım.

Asında fıtratı aklıselim sağduyu sahibi olarak anlar ve kabul edersek işimiz kolaylaşır. Başımıza gelen neyse insan bunun hatalarımızdan mı yoksa bir lütuf olduğunu anlar.

YORUM YAZ
BU YAZI HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan sorumlu değildir.
YORUM YAZ - POZİTİF OLMAK
Mustafa Örki - Diğer Yazıları
Bütün Mustafa Örki Yazıları