Ürgüp 3 aylık

PANDEMINİN EĞİTİME DARBESİ

Volkan Uyar

21-09-2021
Bize yazmak için tıklayınız.

Okulların açık olması çok önemli. Hepimiz el birliği ile okulların kapanmaması için mücadele etmeliyiz. Milli Eğitim Bakanı da sözünü hatırlatacak olursam; pandemi nedeniyle bir yerler kapanacak ise okullar, en son olmalıdır.

Bu sevincimiz, bazı gerçekleri göz ardı etmemize engel oluyor mu?

Okulların kapılarını açıp hadi girin içeri demekten öteye de gitmeliyiz. Amaç, sadece çocukları kapalı ev hayatından kurtarmak, velinin çocuğu nereye bırakacağım derdini çare bulmak olmamalıdır. Asıl olay, ülkenin geleceği olan nesli eğitmek ve bilgi ile donatmaktır.

Okullarda öğretim nasıl gitmektedir?

Okulları çok özleyen öğretmenler, elinden geldiğince yeni konuları aktarmaya çalışmaktalar. Ancak, pandemide uzaktan eğitim ile çocukların geri kalmadığını sanıyorduk. Sınıflara gelen çocuklarımıza baktığımızda, birçok eğitimci ile görüştüğümüzde, geçen sene ile ilgili oğrencilerin neredeyse hiç bir şey hatırlamadıklarını belirtmekteler. Peki, bir önceki seneyi bilmeyen nesil, bu seneyi nasıl öğrenecek?

Her senenin önceki bilgilere bağlı olarak öğrenildiği eğitim sistemimizde, baştakiler tarafından hamleler yapılmalıdır. EBA, belki de daha sağlıklı hale getirilmelidir. İnterneti ve bilgisayarı olmayan çocuklar için de yapacak bir şeyimiz olmalıdır.

Tabi, anne ve baba işte çalışırken bilgisayar ile oyun alemine dalan bir kısım gençliği okula adapte etmek de başka bir amacımız olmalıdır. Bunu sadece öğretmenin sorumluluğuna vermek de çare olmayacaktır. Öğretmen bu seneki müfredatı mı yetiştirmeye çalışacak, geçen seneden bazı bilgiler mi hatırlatacak yoksa çocuğu derse mi bağlamaya çalışacak?

Artık kafamızı çevirmeyelim ve gerçeklerle yüzleşelim ve sorun giderici olalım. Matematiği bilgisayardan dinletmeye çalıştığımız gençlik şu an hiç matematik bilmiyor noktasına geldi. Zaten önceden çok düşük olan ortalamalar şimdi daha ciddi alarm veriyor.

Ne demek istediğim, okullar açık kalacak olursa ilk yazılı sınavlarda ortaya çıkacak. Standart bir yazılı yapıldığında veli, çocuğunun neden düşük not aldığı konusunda şaşırmamalı. Asıl sıkıntı her zaman olduğu gibi liseye geçiş veya üniversite sınavına girecek olan gençlikte. Onlar deneme sınavlarına girdiği için gerçek verilerle daha iyi görebiliyoruz bu dediklerimi maalesef.

Saygılarımla...

YORUM YAZ
BU YAZI HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan sorumlu değildir.
YORUM YAZ - PANDEMINİN EĞİTİME DARBESİ
Volkan Uyar - Diğer Yazıları
Bütün Volkan Uyar Yazıları