Ürgüp 3 aylık

PANDEMİDE ÖĞRENCİYE TAVSİYELER

Volkan Uyar

09-02-2021
Bize yazmak için tıklayınız.

Salgından ötürü, öğrenim alamayan öğrenciler gittikçe geriye gidiyor. Belki okula gitmemek şu an için hoş gelebilir. Ancak hayatımızı yönlendirecek sınavda gerçekler karşımıza çıkacaktır.

Uzaktan öğretim ile tam anlamayı sağlayamayan nesil, üniversite sınavına gireceği sene çalışırsa halledebilecek gibi düşünebilir ama bu durum sadece kendimizi kandırmak olur. Bu sıkıntılı süreçte kendi bilgimizi artırmak için biraz fedakarlık yapmalıyız.

Öğrenci olarak biraz rahatlığa alışmış olabiliriz ama doğru adımları atma zamanı geldi de geçiyor bile. Tabi bunu öğrenci tek başına ayarlayamaz. Veliye büyük rol düşüyor. Çocuğa anlatıp, onun kendini yönlendirmesine yardımcı olmalıdır.

Yapılması gerekenleri belirleyelim. Birincisi hangi sınıftaysak, ders anlatım videoları izleyip o konu hakkında yeterli soru çözülmelidir. Öğrencinin biraz çalışması kendine yeterli gelebilir, velisine yeterli gelebilir. Daha doğrusu çocuğumuzun ne yaptığını takip edemiyor, anlamıyor olabiliriz. Çocuğumuzun hangi seviyede olduğunu mutlaka takip etmeliyiz. Ne yazık ki bazı okullardaki sınavlarda kolay ve yüksek puanlı sınavlar olabiliyor. Bunlar veliyi yanıltabiliyor.

Tüm bunlara karşılık veli ve öğrenci ne yapmalı?

Öğrencinin hangi konuyu, ne kadar anladı onu anlamak çok önemli. Bunun için yapılması gereken öğrenciye, gerçek zamanlı, veli gözetiminde sınıfına uygun deneme sınavları yapmamız lazım. Deneme sınav sonucu, hangi derslerden ne kadar başarı sağladığı uzman kişilerce değerlendirilmelidir.

Bütün bu aşamaları gerçekleştiremezsek, üniversite sınavına girerken hedeflerimizi küçültmemiz gerekecek. Son sene eksikler kolay kapanmıyor. Son pişmanlığa varmadan önce bunları yapmak, boşlukları kapatmak çocuğumuzu kurtaracaktır.

Saygılarımla...

YORUM YAZ
BU YAZI HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan sorumlu değildir.
YORUM YAZ - PANDEMİDE ÖĞRENCİYE TAVSİYELER
Volkan Uyar - Diğer Yazıları
Bütün Volkan Uyar Yazıları