ÖZEL BİR MEVSİM : SONBAHAR

Atilla Sezener

30-08-2021
Bize yazmak için tıklayınız.

Siz sonbahar yerine ona, Güz- Hazan veya Bağ Bozumu deseniz, size hayır demeyecektir. Gerçekten çok özel bir mevsimdir.

*

Değişik duyguların insanları çok etkilediği bir mevsim olduğu doğrudur. Bu süreçte, doğa giderek renk değiştirir. Ağaçların yaprakları yeşilden sarı ve kızıla kadar her renge girer. İklim sıcaklardan uzaklaşıp ılımanlaşır ama diğer yandan sonbahar yağmurları doğayı sulamadan geçmez.

Hüzün veren bir olay çok sevilen ve doğanın en güzel yaratıklarından olan kuş göçleridir. Örneğin serçe, kumru gibi göçmeyen kuşların dışında kırlangıç ve leylek gibiler Güneye uçarak klasik göçlerini yaparlar. Meydana getirdikleri yeni nesilleriyle birlikte.

*

Kış hazırlıkları zevkle ama bütün hızıyla devam eder. Turşu yapanlardan pekmez kaynatanlara, tarhana üretenlerden biber- patlıcan gibi sebzeleri kurutanlara kadar.

*

Bazılarının sandıklarından çok daha fazla meyve ve sebze bu mevsimde önünüzdedir.

Meyveler : Üzüm çeşitleri- incir- mürdüm eriği- kızılcık- hünnap- böğürtlen- frambuaz- kuşburnu- elma- nar- armut- mandalina- portakal- greyfurt- muz- ayva- cennet elması (hurması)- kivi- muşmula- karpuz- kavun- kestane- bal kabağı- daha başkaları.

Sebzeler: Patlıcan- domates- biber- salatalık gibi hazır askerler dışında, kereviz- yer elması- pırasa- beyaz lahana- ıspanak- turp- pazı- brokoli- semizotu- Bürüksel lahanası- havuç- karnabahar gibi…

*

Giysilerimizden, ev düzenine kadar birçok şeyin değişmesi, mutluluk içinde yerine getirilmelidir. Neticede huzura başkaları değil, biz kavuşacağız.

*

Sonbahar Denizli’nin en uzun mevsimidir. Tadını çıkarmaya bakın.

YORUM YAZ
BU YAZI HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan sorumlu değildir.
YORUM YAZ - ÖZEL BİR MEVSİM : SONBAHAR
Atilla Sezener - Diğer Yazıları
Bütün Atilla Sezener Yazıları