ORUCUN RUHU

Mustafa Örki

23-04-2021
Bize yazmak için tıklayınız.

“Hayye ale's-salâh, Hayye ale's-salâh./Hayye ale'l-felâh, Hayye ale'l-felâh.”Ezanın sözlerinden günde beş defa minarelerden müezzinlerimizin okuduğu ezan ile bu sözleri dinliyoruz. Salah ve felah yan yana, namaz yani salât kelimesi insanın sırtına yani ense ile kuyruk sokumuna kadar bölümüne denir. İnsanın diğer tüm uzuvları sırtına bağlıdır. Salâtı destek denmesinin sebebi de bundandır. Namaz bir mümin için hayra motor şerre fren gibidir. Sahura felah denmesinin sebebi bir şeyler yenilsin ki açlık belini bükmesin. Oruç aynı zamanda ruhumuzun destek olur, zorluklara dayanma iyi şeylerde savrulmamız için gereklidir.

Hac ibadeti şeairler semboller yumağı olarak anlatılır. Bu ibadet diğer ibadetlerinin kemale ermesi ve diğerleri içinde sembol oluşturduğunu bize hatırlatır.

Tüm ibadetlerin bir dış görünümü var. Namaz için kıyam-kıraat, rükû ve secde görünen yüzüdür. Aynı şey hac ibadeti içinde geçerli belli bir mekânda bazı şeyleri yapılması gerekir. Vakfe Arafat’ta Arefe günü öğle ile gün batımı arasında olur. Oruç ibadetinde görünen bir şey yoktur. Oruç tutup tutmadığımız yalnız kendimiz bilebiliriz.

Oruç tutmanın vakti ve şartları bellidir. İmsak iftar arası yeme-içme ve cinsi münasebetten uzak olmaktır. Bu yaptığımız şeyin ne demeye geldiğini anlamak gerekiyor.

İbadetlerin ritüel görünen tarafı yanında bir özü ruhu vardır. İbadetler sahibine kötülüklerden uzaklaştırıyor iyiliklere sevk ediyorsa kabuk ve öz birleşmiştir. Zira insanın yaratılış gayesi iyiliği hâkim kılmaktır. Misal namaz bu maksada götürüyorsa çok değerlidir.

Peygamberimiz bu hususu oruç üzerinden anlatır ve şöyle buyurur " Nice oruç tutanlar vardır, oruçları kendilerine açlık ve susuzluktan başka bir şey bırakmaz" Bu veciz ifadeden anlaşılan, semboller maksada hizmet ediyorlarsa değer ifade ederler, etmiyorlarsa değerleri azdır.

Namazın insan hayatında yeri şudur. Kişi günü birlik yaptıklarını muhasebeye tâbi tutup, o vakte kadar Allah'a ait ne yaptığını, Bundan sonra da ne yapması gerektiğini sorgulamasıdır.

Hatta insanların kantara çıkıp, kendi konumlarını ve niyetlerini gözden geçirerek kalpleri ile tavırları arasındaki uyumun hangi seviyede olduğunu ortaya koydukları bir zaman dilimidir.

Kuranın tarif ettiği İbadet; insanın yaradılış gayesine uygun olarak yaptığı tüm eylemlerdir.

Namazda, dile getirilen "ubudiyetimiz sadece sana aittir. İsteklerimizde, sadece sendendir " ayeti de bunu nâtıktır.

Kur'an da geçen salât kavramını, destek anlamına alınıp, sosyal hayatın dinamiklerini ayakta tutmak için çalışsak ve bu çalışmaları da, salât kavramının diğer bir anlamı olan, namazda sorgulasak, daha iyi olmaz mı? Kavramlar içinde neden bu kadar boğuluyoruz? Olması gerekeni anlatarak insanların kafasını karıştırmasak daha iyi olmaz mı?
Maksadımız üzüm yemek mi? yoksa bağcıyı dövmek mi? Ey insanlar geliniz Kulluğumuzu kavramlar tartışmasına kurban etmeyelim!

YORUM YAZ
BU YAZI HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan sorumlu değildir.
YORUM YAZ - ORUCUN RUHU
Mustafa Örki - Diğer Yazıları
Bütün Mustafa Örki Yazıları