Oruç Ötelere Seyahattir

Mustafa Örki

11-05-2020
Bize yazmak için tıklayınız.

Bu ayda oruç ibadetini yaparken biraz da seyahat yapmaya çalışacağız. Ne yani gezmeye mi çıkıyoruz denirse hayır. Beden ülkesinden ruhumuza ufak bir sefer yapabiliriz, nasıl olacak denilirse şöyle olacak. Rabbimiz Kuranda müminlerin özellikleri şöyle belirtilmiştir.

“Tevbe edenler, ibadet edenler, hamd edenler, (İslam uğrunda) seyahat edenler, rükû edenler, secde edenler, iyiliği emredenler, kötülükten sakındıranlar ve Allah'ın sınırlarını koruyanlar; sen (bütün) müminleri müjdele.”Tevbe/9,112 bu ayette geçen “ssâ-ihûne” kelimesi oruç tutmak yanında seyahat etmek manasındadır. Oruç tutanlar beden ülkesinden ruh ülkesine göç etmiş demektir.

İbret almak için Allah’u Teâlâ seyahat edin der.“De ki: 'Yeryüzünde gezip dolaşın, böylece daha öncekilerin nasıl bir sona uğradıklarını görün. Onların çoğu müşrik kimselerdi.” Rum/30,42 ayrıca Hz. Muhammed sav “Seyahat edin sıhhat bulun, sözüyle” Hadisin değişik rivayetleri vardır. Bu rivayetlerin bazılarını göz önünde bulundurarak hadisin zayıf olduğunu söyleyen âlimler de vardır. Mecmau’z-Zevaid, 5/210)

Her yenilikte bir lezzet vardır. Seyahatte de yeni mekânlar, yeni havalar, yeni arkadaşlar, yeni meşgaleler olur. Bu çok yönlü yeniliklerden dolayı da ruhta bir ferahlık oluşur, bu da sağlığa yardım eder.

Binlerce müslüman hac-umre, iş ve başka sebepler için sefere çıkıyorlar. Bu yolculuklar da niyete göre insan elbette kazanımlar elde edebilir. Yolculuğun zorluklarına katlanarak ilim öğrenebilirler. Bu esnada az yemek- uyku ve az konuşmakla riyazet nefsi terbiye yapmış olurlar. Bazen bilinmeyen tanınmayan biri olarak yaşamakta insana gurur gibi duygulardan da uzaklaştırabilir.

Evliya Çelebi, İbn. Battuta gibi gezginler tarihe imza atmışlardır. Oruç bir nefis mücadelesi olduğu için, başka ibadetlere kapı araladığı bir gerçek. Hicret kavramı içinde orucu da görmek mümkün, İslam ile insanları buluşturmak, aradaki engelleri kaldırma mücadelesinde bu ibadet bizi bir yerlere taşıdığı muhakkak. Tüm Nebiler, ideolojiler kendi doğduğu topraklarda değil dışarıda yeşermiş, hayat bulmuştur. O zaman neyi nerede arayalım?

Bu ayda oruç ibadetini Kuran’ın bir emri olarak yapıyoruz o zaman bu ayda bu kitabın içindeki bir âyet bizi bekliyor olabilir. Onu bulmalı ve hayatımızın merkezine oturtmaya çalışsak nasıl olur? Ve bu ramazanın kazanımı olarak görsek değerlendirsek olmaz mı?

Allah’u Teâlâ’nın insanoğluna vahiy olarak son müdahalesi böyle bir ayda başlamış idi. Allah c.c nimetini tamamladı ama insanın yapması gerekenler var yani ”itmam” . Beden olan ilişkimizi azaltabilirsek ruhumuzu keşfedeceğiz muhakkak. 9 Mayıs 2020

Ufak bir ipucu verelim: yolcu ve yolculuk yapanlar kendilerine yük olacak eşyayı almaz, basit sade ve gerekli olanları alır. Harekât halindedirler, metanetli ve cesur olmalı gerekir, tereddüt etmeleri korkak davranmaları aleyhlerine olur. Dostluklara önem verirler, kendilerine kötülük yapanları unutmazlar.

Aslında her birimiz yolcuyuz, burada kalıcı değiliz, ayak bağı olan ne varsa edinmemeliyiz. Nebevi düstur der ki: “Dünya da garip veya yolcu gibi ol” Camiü’s-Sağir, 3052.Dünya yolculuğumuzda gerçek dostumuzun ne olması gerektiğini Kitap haber veriyor: “Bilesiniz ki, Allah’ın dostlarına korku yoktur; onlar üzülmeyeceklerdir de.” (Yunus, 10/62.)

YORUM YAZ
BU YAZI HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan sorumlu değildir.
YORUM YAZ - Oruç Ötelere Seyahattir
Mustafa Örki - Diğer Yazıları
Bütün Mustafa Örki Yazıları