5 Ağustos 2021 Perşembe

ORUÇ KALKANDIR

Mustafa Örki

09-05-2020
Bize yazmak için tıklayınız.

“Umulur ki sakınırsınız” Bakara/2,183

Takva için: Dinin emir ve tavsiyelerine uyma, haram ve günahlardan kaçınma hususunda gösterilen titizlik anlamında bir kavram. Sözlükte “korumak, korunmak, sakınmak, saygı göstermek, dindar olmak, itaat etmek, korkmak, çekinmek sorumluluk duyma gibi” anlamlarında bir kelimedir.

Oruç tutan kendini korumaktadır tutan için nasıl bir kazanım var ise mazeretsiz terk etmenin bir karlığı olması normaldir. “Oruç, kalkanın sizi düşmandan koruduğu gibi cehenneme düşmekten koruyan bir kalkandır” buyurmaktadır (İbn Mâce, Siyâm 1)

Oruç bir tevhid eylemidir. Tevhid yaratıcı tekdir mahlûkat ise çoktur demektir. İslam birlikte yaşamak demektir, bu ibadetin bir parçası fıtır sadakası ile fidyedir. Oruç tutma imkânı olmayanlara bir kolaylık, oruçlu insan susuz ve aç kalan insanın halini anlamak ve yardım etmektir. Oruç tutan kendini can ve mal emniyetini de korumuştur. Niye yardımlaşma infak sosyal sigortadır, insan yardım gördüğüne karşı minnettar olur.

Oruç gibi bir nimeti bilmiş olsaydı dünya kan ve gözyaşı bu kadar akmazdı niye? Ramazan ayında suç işleme oranı düşmektedir. Keşke hayatı ramazanlaştırabilsek, aslında bunun yolu bellidir. Biz ramazan bitince oruç ibadeti bitti zannediyoruz, üstelik tuttuğumuz orucun kabulü ertesi seneye kadar davranışlarımıza göre şekillenecektir.

Evet, oruç bir tevhid eylemidir. İlim sahipler bu konuyu işlerken şu tespitte bulunmuşlar. Tevhidin hakikatine eremeyen, mahlûkun çokluğunu zenginlik olarak görmek yerine düşman olarak görür. Böyle göremeyince onu teklemek ve birlemek ister. Yaratılmış olana dair her neyi teklemek ve birlemek istiyorsa, bunu yapmak için onun dışındakileri şeytanlaştırır. Onları yok etmeye soyunur. Bu Allah’ın kanunuyla savaşmaktır. Allah’ın kanunuyla savaşmak, özünde Allah ile savaşmaktır.

Dün ve bugün en çok kanı akan Müslümanlardır peki buna ne diyeceğiz? Ötekileştirenler var ya! Onlar en iyi Müslüman biziz diğerleri değil derler. Yok, edilmeleri gerekir niye? Tehlike olarak görüldüğü içindir. Mezhep meşrep ve cemaat bağlılığı takıntı haline gelince islamın düşmanları bazı insanları kullanması da eklenince iş tamamdır, Feto benzeri oluşumlar tehlike arz ediyor.

YORUM YAZ
BU YAZI HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan sorumlu değildir.
YORUM YAZ - ORUÇ KALKANDIR
Mustafa Örki - Diğer Yazıları
Bütün Mustafa Örki Yazıları