ORUÇ İLE YÜCELME

Mustafa Örki

01-05-2020
Bize yazmak için tıklayınız.

“Ey örtünüp bürünen, kalk ve uyar! Sadece rabbinin büyüklüğünü dile getir” Müddessir/74,3

İslam yücelmeyi yüceltmeyi ön görür, bu mümkündür ilerleme mitine karşıdır. Niye çünkü mitoloji hayaldir masaldır, kastedilen maddi terakki ise olması normaldir. Ama tek hedef Seküler hayat, insana huzur vermez, vermemiştir.

Resul olarak ilk emir “rabbini yücelt” Allah’ın adını yüceltme emri peygamberliğin ilk günlerinde nazil olan Müddessir suresinin mealini verdiğimiz bu ayetten anlıyoruz. Ulemamız “Yücelt” emrini tevhid inancının bir parçası olarak ifade etmişler. Bu emir diğer birçok ayette de geçer misal “Unutmayın en güzel nitelikler ve tüm mükemmellikler O’na mahsustur” İsrâ 17/111 gibi.

Tarih boyunca insanların Allah’tan başka varlıkları yüceltme, putlara tâzimde bulunma, onlara kurbanlar sunma gibi tevhid inancıyla bağdaşmayan tutumlar ortaya çıkmıştır.” Lâilahe illallah” şeklinde formüle edilen söylenen tevhid islamın esasıdır, her şey bunun üzerinedir.

Oruç islamın diğer kurumları gibi bir tevhid eylemidir. Rabbimiz “..sizi doğru yola iletmesine karşı Allah’ın ululuğunu dile getirmeniz ve umulur ki şükredersiniz diye (uygun hükümler gönderiyor)Bakara /2,185

Sahur iftar arası niyetle beraber yeme-içme ve cinsi münasebetten uzak durma hali “Ben O’ndan başka ilah tanımıyorum” demektir. Rabbimizin ululuğunu dile getirme “tükebbir” yani tekbir bir peygamberin bu dünyada en önemli vazifesidir. Allahın dışındaki bütün büyüklük taslayanları bir kenara iterek insanlara bu kâinatın yüceliğini ancak Allah için olduğunu onu dışında kimsenin buna layık olmadığını bildiriler.

O sebeple tevhidin kabulünden sonra salât-zekât hicret sonrası oruç gibi ibadetler Rabbimizi yüceltmedir. Günde beş defa ezanda “Allah’u Ekber” ile başlar. Namaza başlama ve intikaller tekbir ile devam eder. Esasen tekbir Müslümanlar için bir nişandır. Elmalılı der ki: “rabbini artık büyükle büyüklüğün ancak onun şanı olduğunu ve ona karşı her şeyin küçük ve değersiz bulunduğunu kalben tanıdığın gibi söz ve fiilinle anlat ilan et” der. Esasen tekbir Müslümanlar için bir nişandır.

Tekbir bir sevinç ifadesidir sadece rabbinin büyüklüğüne dile getir emri tevhid dinin en önemli unsuru olan Allahın birliğine iman ve ona kulluk esasını ortaya koymaktadır. Bu islamın temel ilkesidir. Oruç bir tevhid eylemidir.

Allah’u Teâlâ anma onu yüceltme aslında Rabbimiz katında kul kendini yüceltiyordur. Hidayet edici olan Allah c.c kulunu katına yükseltiyor.

YORUM YAZ
BU YAZI HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan sorumlu değildir.
YORUM YAZ - ORUÇ İLE YÜCELME
Mustafa Örki - Diğer Yazıları
Bütün Mustafa Örki Yazıları