5 Ağustos 2021 Perşembe

ORUÇ 

Mustafa Örki

15-04-2021
Bize yazmak için tıklayınız.

Oruç, Allah rızası için tutulur. Biz kul olarak Allah’u Teâlâ’dan memnun ve razıyız. Bu sözün fiile dönüşmesi lafta kalmaması için oruç tutarız. Oruç tutmanın (siyam) gerekçesi aç kalmak değildir. Evet, oruçlu olduğumuz gün içinde açlık ve susuzluğumuzu hissederiz. Ama asıl Kuran’a göre oruç imanımızın göstergesi, sorumluluk bilinci ve nimete Kur'an gibi bir hidayet rehberine şükür

Oruç ibadetini biliyoruz, Kuran’ın bizden istediği ve ortaya koyduğu bir ibadettir. Kur'an Allah'ın istediği ibadetin ne olduğunu ortaya koymak adına şöyle der : "Ey âdemin oğulları! Ben size şeytana kulluk etmeyin, kesinlikle o size apaçık bir düşmandır ve bana kulluk edin, işte doğru yol budur diye sizden söz almadım mı? Ve Andolsun ki şeytan sizden birçok kuşakları saptırdı. Hâlâ aklınızı kullanmayacak mısınız? " ( Yasin, 63 )

Bu ayet, ibadetin ne olduğunu ve ne anlama geldiğini de ortaya koyan bir ayettir. Şeytanın isteklerine uymamak Allah'a ibadettir. Oruç: Farsça bir kelimedir Kur'an da ise " bu kelime savm " ile ifade edilmiştir.

Kur'an oruç’u ikiye ayırır. Biricisi toplumun tutması gereken oruçtur ki , bunun adı " Sıyam" dır, diğeri de fertlerin tutması gereken ‘Savm’dır. Bakara, 183 Oruç kelimesi, Arapça da savm, kelimesinin karşılığıdır. Lisan’ı Arap’ta savm, bir şeyden kendini tutmak anlamınadır. İstediğinde ulaşabileceği her şeyden kişinin kendisini bilerek tutmasıdır. İstediği gibi konuşacağı yerde, zaruret miktarı konuşup, fazlasından kendini tutmasıdır.

Kur'an "Orucun" ın farziyetini ortaya koyarken geçmişe atıf yapar ve " Sizden öncekilere farz kılındığı gibi sizde farz kılındı " der. Yapılan bu atıf, orucun şekli, gün ve sayılarının ne olacağı ile ilgili değildir, zira Kur'an oruç’un detayını kendisi verir. Kuran'ın geçmişe yaptığı atıf, oruç’un mahiyetinedir. Oruç nevzuhur bir ibadet değil geçmiş ümmetlere de farz kılınmıştır diyerek, orucun koruyucu özelliğine dikkat çeker. Zira aşırılıklardan korumayan oruç, oruç değildir. Gerek toplumun tutması gereken, gerekse ferdin tutması gereken oruç, mutlaka aşırılıkların önüne geçmesi şarttır. Bu amelin taabbüdî yönü de zaten budur.

Âyetin ortaya koyduğu bu maksat göz önüne alındığın da, Oruç, elimizin altında olan ve her an ulaşabileceğimiz imkân ve nimetlerden kendimizi tutmaktır.

Şayet Ramazan ayı tüketim çılgınlığına mani olamıyorsa, ticaret erbabı işlerin açılması için Ramazan ayını bekler hâle gelmişse, sofraya gelen yemek çeşitlerinin sayısı, bir önceki ayların kat kat üstüne çıkmış ise böyle bir ortamda oruçtan söz etmek mümkün değildir. Bu durum Oruç kelimesinin hem anlamına hem de maksadına aykırıdır. Oruç, tüm aşırılıklardan bizi koruyan bir kalkan olması için, ayetin vurgusuna çok dikkat etmek gerekir.

İslam âlemi senede bir ay da olsa, kapitalizmin körüklediği aşırı tüketim çılgınlığının önüne geçip, arz talep dengesini korumak için, mutlaka oruç ibadetinin maksadına riayet etmeleri gerekiyor. Bu duygularla, İslam âleminin tuttuğu oruç'un tüm insanlığa hayır getirmesini dilerim. 15 Nisan 2021.

YORUM YAZ
BU YAZI HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan sorumlu değildir.
YORUM YAZ - ORUÇ 
Mustafa Örki - Diğer Yazıları
Bütün Mustafa Örki Yazıları