Ören yerleri ve Müze Giriş Ücretleri’ne Zam

Abdil YAŞAROĞLU

13-02-2021
Bize yazmak için tıklayınız.

Kültür ve Turizm Bakanlığı, Döner Sermaye İşletmesi Merkez Müdürlüğü Müze ve ören yerlerine ait giriş ücretlerinde 1 Mayıs 2021 tarihinden itibaren geçerli olmak üzere fiyatlarda revizeye gittiğini duyurdu ve fiyatları artırdı.

Örneğin Pamukkale’ye giriş ücreti 80 liradan 110 liraya, Nevşehir Göreme Ören yeri giriş ücreti 75 liradan 100 liraya çıkarken, Efes Antik Kenti'nin 100 lira olan giriş ücreti ise 120 liraya yükseldi.

Bu fiyatlar yüksek mi?

Vatandaş pahalı olmasından yakınıyor, bu ücretlere nasıl bir çözüm bulunabilir?

Yabancı turist’e göre bu ücretler ucuz mu?

Yunanistan Atina‘da sadece Acropolis Tapınağı’nı ve müzesini gezmek isterseniz 25 Euro ödemeniz gerekecek. Bugün TL karşılığı 214 Lira.

İspanya’nın başkenti Madrid’de yer alan Prado Müzesi giriş ücreti 22 euro, TL karşılığı 188 lira civarı.

Fransa’nın başkenti Paris’te yer alan dünyanın en büyük sanat merkezi Louvre Müzesi 17 euro, giriş bileti alırken 1-2 saatlik sıra beklemeniz gerekebilir, sıra beklemem derseniz internetten online alıp +2,+3 euro fazla vererek biletinizi alabilirsiniz. 17 euro üstünden gidersek o da 150 lira civarı.

Bu bilgileri biz daha “ucuz durumdayız” diye belirtmedim. Dünya’nın ünlü yerlerinde bu gibi kültürel yerler ciddi bir turist çekiyor ve ciddi bir gelir elde ediyor, biz de kazanalım, biz de turist çekelim kabul ediyorum. Fiyatlara vatandaşın birçoğu tepki gösteriyor. Yetkililer ise vatandaşlarımızın müze kart almasını, müze kart fiyatlarının daha uygun olduğunu belirtiyor. Müze kart 60 lira, 65 yaş üstü ve 18 yaş altına ücretsiz. 18 yaş üstü öğrencilere de 30 lira. Müze kart Topkapı Sarayı içerisinde bulunan Harem Dairesi, Aya İrini Anıtı; Efes Örenyeri içerisinde bulunan Yamaçevler ve Göreme Açıkhava Müzesi içerisinde bulunan Karanlık Kilise’de geçerli değil. Belirtilen yerler için ücret ödenmesi gerekiyor.

Müze kartlar ile Kültür ve Turizm Bakanlığına bağlı 323 müze ve ören yerine, alındığı tarihten itibaren 1 yıl sınırsız giriş imkânı sağlıyor. Müze kart alabileceğiniz adres HYPERLINK "https://muze.gov.tr/" https://muze.gov.tr/ bu siteden online alabilir yada burada satış noktalarını inceleyebilirsiniz.

Müze kart güzel bir uygulama doğrudur fakat burada bu kartı alamayacak olan insanlarımıza da ulaşmak gereklidir diye düşünüyorum. Kültürel zenginliklerimizi öğrenmek, görmek bu memleketin her evladının en doğal hakkıdır. Bunun için yönergede belirlenen ücretsiz giriş yapabilecek kişilerin yanı sıra ören yerleri ve müzelerde yurt dışında uygulanan ücretsiz giriş günleri oluşturulmalıdır. Örneğin her ayın ilk Pazar günü gibi. Resmi ve dini bayramlarda ya da her ayın ilk 2 günü veya her ayın ilk hafta sonu tatili gibi bir çalışma yapılmalı, her insan özellikle dar gelir grubu vatandaşlarımız bu yerleri ücretsiz dolaşabilmelidir. Önemli günlerimizde bu yerler vatandaşlarımıza ücretsiz olmalıdır. 8 Mart’ta kadınlarımıza, 23 Nisan’da çocuklarımıza, 1 Mayıs’ta işçilerimize, 19 Mayıs’ta gençlerimize, yaşlılarımıza, yetişkinlere, çocuklarımıza ücretsiz olmasını bir yere bırakın, buna özel programlar yapılmalı, tarihimizi bu neslimize anlatmalıyız, öğretmeliyiz. Ayda 2 gün bile olsa bu program yapılmalıdır. Sadece ücret olayı değil kültürümüzü, tarihimizi önce kendimiz öğrenmeliyiz. Evlatlarımıza neslimizi anlatmalıyız. Çoğu ülkede bu uygulama sadece kendi vatandaşlarına değil tüm vatandaşlara uygulanmaktadır. İnsanlar bu tarihi güzellikleri ücretsiz de olsa görebilmelidir. Türkiye’de sadece 18-24 Mayıs Uluslararası Müzeler Haftası’nda sadece 18 Mayıs günü 30-40 civarı müze ücretsiz bir gün vatandaşlara kapısını açıyor. Yılda sadece bir gün bu hak azdır, daha fazla imkânlar verilmelidir. Böylece fiyat artışı da Avrupa’ya göre ayarlanabilir, yükseltilebilir, ülkemize girdi daha fazla olur, ücretsiz günlerden de vatandaşımız veya yabancılar ayda bir de olsa yararlanma hakkı bulacaktır.

Sonuç olarak önemli olan bu değerlerimizin bilinirliğini ve tanınırlığını artırmak, toplumumuza da bu değerleri anlatmak gerekir. Toplumumuzu bu değerlerlerle buluşturmamız gereklidir. Ücretsiz günler belirlenmeli fiyat yüksekliğinden dolayı gidemeyen insanımıza bu yerlerin kapısı açılmalıdır. Avrupa’da veya dünyanın her hangi bir yerinde Denizli dediğiniz de hiç bilmiyor, Pamukkale dediğiniz de çok iyi biliyor. Olay ve durum bundan ibarettir.

YORUM YAZ
BU YAZI HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan sorumlu değildir.
YORUM YAZ - Ören yerleri ve Müze Giriş Ücretleri’ne Zam
Abdil YAŞAROĞLU - Diğer Yazıları
Bütün Abdil YAŞAROĞLU Yazıları