Ürgüp 3 aylık

OKULLARDA DAHA AZ DERSE DOĞRU

Volkan Uyar

26-03-2019
Bize yazmak için tıklayınız.

Gelişmiş ülkelerde eğitim . Sıkça , karşımıza gelen, bize ilginç gelen bazı durumları var. Üniversite giriş sınavının bir çoğunda olmaması , bizler için uç bir durum. Tabi bizdeki kadar genç nüfusları olmamalarının bunda payı çok fazla.

Bakanımız , yeni yaptığı açıklamayla , gelişmiş ülkelerde ders yoğunluğunun da az olduğunu söyledi. Aslında , sınav kaygısı olmadan , oyunlu eğitim yapıldığını çok duymuşluğumuz var. Bu oyunlar , ancak hafifletilmiş ders programlarıyla olur.

Biz ise , çocuğu çok fazla dersten sorumlu tutup , sürekli sınavların pençesinde görüyoruz. Geçmişe bakacak olursak , ne yazık ki, birkaç nesil öncesinde , daha da ağırlaştırılmış müfredatlar ile daha başarılı öğrenciler çıkabildiğini görüyoruz. Peki ,yeni nesil öğrencilerde daha az müfredat ile niye daha çok sıkıntı yaşıyoruz? İki buçuk ya da üç senede biten lise şimdi dört senede bitiyor ancak mezun öğrenciler daha az bilgi ile bitirmiş oluyor. Üstelik geçmişte olup da bugün gösterilmeyen birçok konu olmasına rağmen.

Öğretmen olarak kendimize bu soruları sorduğumuzda , ilk önce aklımıza teknoloji geliyor. Acaba , geçmişte öğrencilerin teknolojiyle işleri olmadığı için daha mı başarılı oldular. Yoksa , bilgisayarlar , tabletler çocuklarımızın algılarını çürütüyor mu?

Bunlarla ilgili , bilimsel sonuçlar, uzmanlar bize hep teknolojinin kötülüklerini söylüyor . Fakat biz çocuklarımıza dair kontörlü elimizden kaçırdığımız için hayır diyemiyoruz. Bazen yemek yedirmek için tablet açıyoruz, onlara bazen telefon ya da tablet vererek onların oyalanması işimize geliyor.

Yine , ders sayılarının azaltılması konusuna gelirsek, değişik bir eğitim sistemi geleceğinin habercisi. Eğer başarabilirlerse , çocuklar üzerindeki artıları gözlemleyebiliriz. Ancak , bu durum , öğretmenler arasında tedirginlik yaratmış gibi görünüyordu. Az ders düşeceği ya da norm fazlası olabilme endişesi kulaktan kulağa yayılıyor. Fakat , Bakanın açıklaması şu an için rahatlatmış durumda. Hatta , Bakana göre , boşta kalan öğretmen sayısı , daha da azalacak. Böyle olması gerçekten toplumu çok mutlu edecek. Umarım yapılabilir, gerçek olur.

Saygılarımla…

YORUM YAZ
BU YAZI HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan sorumlu değildir.
YORUM YAZ - OKULLARDA DAHA AZ DERSE DOĞRU
Volkan Uyar - Diğer Yazıları
Bütün Volkan Uyar Yazıları