Ürgüp 3 aylık

OKULLAR NE ZAMAN AÇILACAK ?

Volkan Uyar

25-04-2020
Bize yazmak için tıklayınız.

Mili Eğitim Bakanımız, medya önüne çıktığında, soruların ne olacağı belli oluyor. Kafadaki sorular aynı, gazetecilerin soruları aynı. Tabi ki gündemi en çok meşgul eden sorular soruluyor ama geleceğe dair, uzun vadeli sorular da bekliyoruz medyamızdan.

Yakın zaman, Bakanımız, yine medyanın karşısındaydı. Ilk soru belli. Okullar ne zaman açılacak. Tabi bu sorunun sorulmama ihtimali yok ancak cevabı olmayan sorular da vardır. Bunun cevabını verebilmek için çok alanın kesinleşmesi gerekir.

Birincisi sağlık ayağı. Bu salgının ne zaman azalacağı bilinse ona göre cevap verilir. Zaten, Bakan da bilim kurulunun önerileri belirliyor bu süreci demekte. Bakan da biliyor çocukların evde çok sıkıldığını, okulunu ve öğretmenlerini özlediğini. Fakat, zamanından önce alınacak okula gidebilirsiniz kararı, salgında en başa dönmemizi sağlayabilir.

Ikincisi, olayın ekonomik boyutu var. Okullarla ve öğrencilerle alakalı, maddi hayatını devam ettiren pek çok insan var. Onlar da salgının bitmesini, Bakanın okula dönün emrini bekliyorlar.

Tüm bu zincirin halkalarının birbirini etkilediğini düşünürsek, cevap verebilmek çok kolay olmuyor. Okulların ilk tatile girdiği sürecin başında, Bakanımız, çocuklar merak etmesin, yazın telafi dersleri yapılacak dedi . Ancak, bunun çeşitli yönleri hesaplamamıştı. Öğrenciler yazın ders yapsalar, hiç boşluk vermeden öbür sezona başlasalar mümkün değil. Zaten yeni yapılan açıklamada temmuz ve ağustosta ders yapılmayacak dendi.

Aslında tüm bunları bir kenara bırakırsak, bu salgının, ekonomik tarafını çok iyi düşünmek gerekiyor. Çok iyi, çok ince hesaplarla darbeyi azaltmak lazım. Özellikle, yaz aylarında, ülkenin ana kaynaklarından biri olan turizm ayağı nasıl olacak? Dışardan turist gelmeyeceğini düşünürsek, yerli turiste yönelmesi gerekecek turizm şirketlerinin. Yerli turist için ise çocuğunun eğitim sürecinin bitmesi çok önemli. Bunun için de devletin en üst kademelerinin okulun açılacağı tarih ve sınav süreçlerinin yol takvimi hakkında net açıklama yapmaları gerekmektedir.

Işte, eğitimin, ekonomiye en büyük etkisi burada olacak. O yüzden ki, okulların açılışı yine eylül ayına sarkabilir.

Umarım ki tüm bunların zararlarını en az seviyede atlatırız ve hastalıktan etkilenen kişi sayısının da en az sayıda olduğunu görmüş oluruz tüm bu süreç bittiğinde.

Saygılarımla...

YORUM YAZ
BU YAZI HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan sorumlu değildir.
YORUM YAZ - OKULLAR NE ZAMAN AÇILACAK ?
Volkan Uyar - Diğer Yazıları
Bütün Volkan Uyar Yazıları