Ürgüp 3 aylık

OKULLAR AÇILACAK MI?

Volkan Uyar

31-08-2021
Bize yazmak için tıklayınız.

Halkımızın beklentisi, isteği okulların açılması. Veliler, öğrenciler ve öğretmenler dört gözle okulun başlayacağı günü bekliyorlar.

İşin korkutan kısmı, bu senaryoyu geçen yılda yaşamıştık. Okulları açacağız diye açıklama üstüne açıklama yapıldı, sonra ya açılmasını ötelediler ya da açıp hemen kapattılar. İşte bu endişe acaba dedirtiyor.

Yine geçen sene bu zamanlar, eski Bakanımız okulların açılmasına hazırız demişti. Sınıfların, okulun ve giriş çıkış saatlerinin bile tam düzenli ayarlandığını belirtmişti. Fakat açıldığında çocukların servislerde dip dibe olduğunu öğrencilerin az gün gelmesine rağmen pandemiye karşı dirençli olamadığını gördük.

Şimdi de bu açıklamaların benzerinin yapılması akıllara tekrar kapanır mı? Sorusunu getiriyor.

Yine geçen seneki açıklamalarda, halkın vaka sayılarına dikkat etmesi halinde kapamayacaklarını belirttiler. Halbuki bir çok yer okuldan daha tehlikeliydi. Hazırdık denmesi sadece kapıları açıp öğrencilerin içeri girmesi olmamalıdır. Sınıftaki öğrenci sayısının tam zamanlı olarak da yarıya düşürülmesidir. Yani sınıfların bölünmesi şarttır. Bunun sağlanması için sınıf ve öğretmen ayarlanması asıl olarak sağlanması gereken şarttır.

Bunlarla beraber artık sağlık çok önemli tabi ancak geleceğimiz olan bir nesil yok olmak üzere. Dersleri iyi öğrenemeyen, daha önemlisi okuldan ve çalışmaktan soğuyan gençliği ne olursa olsun okulda tutmalıyız.

Halkımız için eğitim çok önemlidir. Aile, çocuğunun geleceği için her türlü fedakarlığı yapar. Büyük sıkıntı olan ise pandemiyle beraber okul sınavları da sağlıklı yapılmadığı için veli ve öğrenci eksiğini ancak üniversite sınavına girdiği zaman anlayacaktır. O yüzden hangi sınıfta olursak olalım mutlaka çocuğumuza sınıfıyla ilgili deneme sınavları almaya çalışalım. Evde süreli yapacağımız bu sınavlar, çocuğumuz ile ilgili gerçekleri yansıtacaktır.

Dünyadaki büyük hızlanmayın gerisinde kalmamamız için bütün bunları büyük gayretle yapmamız şarttır.

Bir de gerçek eğitime döndüğümüzde bilgisayar bağımlısı çocuklarımızın olduğunu göreceğiz. Vakit geçirsin diye masumca oyun oynattığımız çocuklarımızı bilgisayarın başından kaldırmakta zorlanacağız. Bunu aile içi çatışma yaşamadan başarmamız çok önemlidir.

Saygılarımla...

YORUM YAZ
BU YAZI HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan sorumlu değildir.
YORUM YAZ - OKULLAR AÇILACAK MI?
Volkan Uyar - Diğer Yazıları
Bütün Volkan Uyar Yazıları