Ürgüp 3 aylık

OKULLAR AÇILACAK MI?

Volkan Uyar

25-08-2020
Bize yazmak için tıklayınız.

Hayat, bizi öyle bir hale getirdi ki, bütün alışkanlıklarımız alt üst oldu. Arkadaşlarımızla sarılamıyoruz, büyüklerimizin ellerini öpemiyoruz. Düğünlere giderken korkuyoruz, misafirliğe gitmeye çekiniyoruz.

Geçen sezon okulun ikinci yarısında öğrencilerimiz ile buluşamadık bile. Şimdi de buluşma kısa süreliğine ertelendi. Etrafımdaki tüm öğrenci ve velilerin sorusu net. Okullar açılacak mı?

Buna ben değil Milli Eğitim Bakanımız bile net cevap veremiyor. Açılma tarihi verildi ama belki bir gün önce açılmayacak diye açıklama yapılabilir. Öğrencilere kavuşmayı bekleyen öğretmenler, okulun ilk gününü dört gözle bekliyorlar. Veliler de belirsizlikten şikayetçi. Okulların gidişatı ise hepimize bağlı. Hasta sayısı, açılma gününü belirleyecek. Yani maske takıp kendimize dikkat edeceğiz. Kalabalık yerlerden uzak duracağız.

Okul açılmazsa ne olacak? Buna okullarımız hazırlandı. Geçen dönem hazırlıksız yakalandık ancak bu dönem uzaktan eğitimi tüm öğretmenler en iyi şekilde yapacaktır. Fakat en iyi şekil yüz yüze eğitimin yerini tutmayacaktır. Bu kesin bir sonuç. O yüzden ki çocuklarımızın eğitimi aksamaması için tüm milletimiz elinden geleni yapmak zorundadır.

Tabi ki halkımızın büyük bölümü elinden geleni yapmakta ancak hala işin ciddiyetini anlamayanlar var maalesef. Hala maskeyi takınız diye uyarılanlar var, hala kalabalık yerlere gitmekte ısrar edenler var, hatta testi pozitif çıkıp düğünlerde yakalananlar var. Umurunda olmayıp başkasına hastalık bulaşmasını önemsemeyen ile cinayet işlemek arasında bir fark var mıdır? O yüzden ki kendimizi karantinaya almayı bilmeliyiz.

İşte bunlara dikkat edersek, hasta sayımız az kalırsa okulları açarız yoksa çocuklarımızın eğitimi yarım yamalak olacak. Olay sadece eğitimin yarım kalması da değil. Olay aynı zamanda ekonomi. Okulların açılmamasından servis şirketleri, kantinciler, özel sektörde bazı çalışanlar etkilenecektir. Veli çocuğunu bırakıp işe gitmekte zorlanacaktır. Ayrıca öğrencilerin ortada olmaması çeşitli esnafları etkileyecektir. Yani dolaylı olarak tüm ülke etkilenecektir. Otellerin açık olması nasıl tüm ülkeyi etkiliyorsa okulların açık olması da çok önemlidir.

Saygılarımla…

YORUM YAZ
BU YAZI HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan sorumlu değildir.
YORUM YAZ - OKULLAR AÇILACAK MI?
Volkan Uyar - Diğer Yazıları
Bütün Volkan Uyar Yazıları