Ürgüp 3 aylık

ÖĞRENCİLERİN MATEMATİK KORKUSU

Volkan Uyar

23-10-2018
Bize yazmak için tıklayınız.

Her sene, okullarda öğrencilere saatlerce matematik anlatılıyor. 12 yıllık eğitimin sonunda ise netice içler acısı. Üniversite sınavında, birçok matematik sorusunun ülke ortalaması diplerde ne yazık ki. Çocuklarımız matematik yapamıyor. Bunun sebebi , öğrencilerin matematikten korkması, kafasında soruyu canlandıramaması , o gün gördüğü konuyu evde tekrar ettirememesidir.

Ortaokulda ya da lisede birçok veli , çocuğunun matematik dersini sevmediğini , matematik çalışmaktan nefret ettiğini belirtir. Bu durumu ,matematik öğretmenleriyle konuşup yardım isterler. Fakat , bu matematik korkusuna , küçük yaşta yapılacak hamleler ilaç olabilir. Aslında veli, çocuk okula gitmeden önce basit düzeyde, çocuğu matematiğe alıştırabilir.

İlk önce , matematikten neden korkulur , bunun sebeplerine bakmak gerekir. Bu sebepler arasında matematik öğretmeni ile yaşadığı sorunlar, matematik problemi ile uğraşıp yapamamak , arkadaşlarının matematik dersini yaptığını görüp çaresiz kalmak başlıca gelenleridir. Tabi , bunların oluşmasının bir nedeni de önyargıdır.

Matematiğe karşı oluşacak ,negatif enerjinin önlenmesi için , anne babalara iş düşmektedir. Okul öncesi ve okul başlangıcında , çocuklarına matematik egzersizleri yaptırarak , onları ısındırabilirler. Bunun için anne ve babanın ileri düzeyde matematik bilmesine gerek yok. Sanki benim de matematiğim kötü dediğinizi duyar gibiyim. Fakat , basit düzeydeki yapabileceklerimiz , çocuğun geleceğindeki matematik sevgisini oluşturabilecektir.

Örneğin , bakkala çocuğumuzla giderek , parayı ona verdirebilir , paranın üstünü de ona aldırıp , doğru alıp almadığını sorgulatmayı sağlayabiliriz. Bu , onun için çok güzel hesaplar olacaktır.

Her gün , onunla beraber gerçek saat ile alıştırmalarla , saati hızlıca öğrenmesini sağlayabiliriz. Tabi ilk öğrenme aşamasında , detaydan uzak durmalıyız.

Bunların dışında , ilkokulda yarım ve çeyrek kavramlarını öğrenirken , her zaman olduğu gibi ona yardım etmeye çalışacağız. Bunu yaparken , kağıt üzerinde elmaları değil de gerçek elma kullanmanın , çocuğun öğrenmesini ne kadar arttırdığını göreceksiniz. İki yarım elmanın birleşip bir bütün elma oluşturmasını kendi eliyle görmesini sağlamalıyız.

Ve bunun gibi onlarca örnek bulabiliriz. Hatta , herkesin evine göre denenmemiş yeni oyunlar bulabilirsiniz.

Saygılarımla…

YORUM YAZ
BU YAZI HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan sorumlu değildir.
YORUM YAZ - ÖĞRENCİLERİN MATEMATİK KORKUSU
Volkan Uyar - Diğer Yazıları
Bütün Volkan Uyar Yazıları