5 Ağustos 2021 Perşembe

NE BULDULAR?

Mustafa Örki

27-08-2020
Bize yazmak için tıklayınız.

Vazifemiz var, kime? İnsanlarımıza! İslamın güzelliğini. Nasıl yapacağız? Söz ve davranışlarımızla evet İslami yaşantı anlayış noktasında olmamız yerde değiliz. Bilgimiz yok mu? Hayır, var o zaman neden? Nerede hata yapılıyor? Geçici misafirhane neden bizi ebedi yurdumuzu ihmal etmemize sebep oluyor? Hâlbuki biz dünyaperest olmamalıyız, gereğinden fazla sevmemeli değer vermemeliyiz. Ama genelde maalesef öyleyiz. Çare var mı? Var Kur'an gibi bir kitap var dertlerimizin dermanı onda.

İslam çaredir, dertlere dermandır. Bilmek inanmak ve samimi olarak yaşamak gerekir. Birçok yerde insanlar şikâyet ediyorlar. Eleştirme teşhis ve tedaviyi de beraberinde getirir. Çare İslam’dadır ne diye yaşamıyoruz? Verilen cevap cazip gelmiyor, heyecan duymuyoruz şekilde oluyor. Ekmek yerken, su içerken yaşadığımız zevki bulamıyoruz diyorlar.

Hz. Muhammed sav ve ilk müslümanlar İslam’da ne buldular? O kadar yokluk, zorluk, savaşlar onları yollarından çevirmedi. İslami hayatları coşkuluydu, zevkini çıkardılar. Bugün biz neden böyleyiz, isteksiz ucundan kenarından tutuyoruz? Bu sorunun cevabı bulduğumuz zaman iş değişecek. Bir gün bilgilerimiz de derinlik sağlarız, gaflet uykusundan uyanırız.

Başvuracağımız ilk kaynak Kuran’dır O ne diyor bakmalıyız. Rabbimiz “Ey insanlık! Rabbinizden size bir öğüt ve kalplere şifa ve inananlar için yol gösterici bir rehber ve rahmet (olan Kur'an) geldi” Yunus/10,57

İnsanın Allah’tan tek bir şey isteme hakkı olsa o hidayet için olmalıdır. Bu ayette geçen “Mevize, şifa hidayet ve rahmet” kelimeleri belirleyicidir. İlk ikisi tüm insanları, diğer ikisi iman edenler içindir.

Mevize/öğüt akıl vermektir, doğru ve uygun yolu göstermek, zararlı ve kötü fiillerden sakındırmak, nasihat etmektir. Bu öğüt kimden geliyor? Rabbimizden bu bilgi kesin ve doğrudur. Son Nebi ile son Vahiy indi bir daha gelmeyecek. Başta Resûlullah ve iman edenler anladılar ve bildiler evet sahip olduğumuz akıl, vicdan bir işe yarıyor ama bir yere kadar.

Kur'an şifa kalplere oldu, ben kimim bu dünyada ne arıyorum, öleceğim bir sürü sıkıntı çektim, haksızlığa uğradım, bazen de tersi oldu. Hakkımı nasıl alacağım, vahiy gelmeye başlayınca ortalık netleşti, çünkü insanın duyguları da vardır. Vahiy kalpleri inşa eder. Hidayet ve rahmet ise müminleredir, rehberlik ettiğini rahmet olur.

Muhammed İkbal Merhum “Ecdadın marş’a ihtiyacı yoktu ama bugün var der imiş. Müslümanların şanlı şerefli günlerinde heyecana gelmiş, coşmuş dalgalanmış oldukları dönemde coşturmaya ihtiyaç yok idi. Fakat bu gün varlığını unutmuş, esir olmuş her şeyini düşmana teslim etmiştir”

Ecdadımızın kahramanlık türküleri, mehter müziği, Allah! Allah! Nidaları, Tekbirlerinde bu coşkuyu ve cesareti yakalama arzusu vardır.

Netice olarak Allah’ın resulü ve arkadaşları İslam’da dünya ve ahiret saadetini bitmez tükenmez cennet nimetlerini nasıl ulaşacaklarını anladılar. Hidayet rehberlik nimet verilen yoluna girilir ve yolun encamına göre hareket edilirse sahile selamete ulaşılacaktır.

YORUM YAZ
BU YAZI HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan sorumlu değildir.
YORUM YAZ - NE BULDULAR?
Mustafa Örki - Diğer Yazıları
Bütün Mustafa Örki Yazıları