29 Temmuz 2021 Perşembe

NAZAR BONCUKLARI

Ali Koyuncu

31-03-2021
Bize yazmak için tıklayınız.

Eski Türkler mavi rengin insanı, kötü gözlerden koruduğuna inanırmış. Nazar boncukları bu nedenle mavi renklidir. Göz dünyaya açılan penceredir. İyi ve kötü düşüncelerin ilk dışarıya çıkış penceresi. Nazar boncuğu yapımında, kötü gözlerden korunmak için, emici özelliği olduğuna inanılan mavi renk kullanılır. Dünyada nazar boncuğunun en çok İzmir, Kemalpaşa ilçesi, Nazar köyünde üretildiği bilinir. Toplum olarak evlerimizde, işyerlerimizde ve otomobillerimizde, nazar boncuğu bulundurmak adettendir. Nazar boncuğu bulundurmanın sebebi de; haset ve kıskançlıktan korunmadır.

Kıskançlık ve haset toplumlarda yaşanan, en ilkel duygu ve dürtülermiş. Nazar boncukları, kurşun dökmeler, okunmuş muskalar, temelde çevrenin haset dolu bakış ve eylemlerinden korunmak için icat edilmiş; kültürel savunma mekanizmalarıdır.

Haset: Sahip olunamayan bir özelliğin, bir başkasında görülüp tutkulu bir şekilde arzu edilmesi. Haset duymanın sebebini uzmanlar; kişinin sahip olamadığını düşündüğü özellikler nedeni ile kendini ezik, eksik ve küçük düşmüş hissetmesi olarak belirtiyor.

Kıskançlık: Var olanı kaybetme korkusu. Kıskançlık ve hasetlik sonucunda ortaya çıkan, negatif enerjiye rekabet deniliyor. Rekabet duygusunu tetikleyen kıyas”mış. Yani “onda var bende neden yok” karşılaştırması. Şeyh Edipali şöyle diyor: Eğer kendini başkalarıyla kıyaslar durursan, ya mutsuz olursun ya da kendini beğenmiş olursun. Çünkü her zaman senden daha iyi ya da daha kötü durumda birileri olacaktır. Uzmanlara göre, yetersizlik duygusu kişileri sürekli olarak, kendileri ile başkalarını kıyaslamaya yönlendirirmiş. Bazıları çevresel üstünlüğünü; başkalarında haset uyandırarak elde edebileceklerini veya koruyabileceklerini düşünürler. Sahip oldukları mallarını ve başarılarını cömertçe sergilerler. Bu teşhircilik göreceli ve geçici bir üstünlük duygusu yaşatır. Yapılmaya çalışılan, az olan özgüvenini, inşa etmeye çalışmaktır.

Haset duygusunu derin ve keskince yaşayanların bazıları, bu durumu kendilerine yediremezler. Hasedin ezikliğinden korunmak için de başkalarının hasedini kışkırtmaya meyillidirler. Her yerde, her zaman varlık ve başarılarını, başkalarının gözünde hasedi kışkırtmak için kullanırlar. Yapılan bilinçaltı bir savunmadır, bir sidik yarışıdır.

Haset insanlar bütün ilişkilerini kazan/kaybettir üzerine kurarlar. Ama fark etmedikleri, kaybet/ kaybettir ilişkisidir. Hasetlik çoğu toplumda, engerek yılanına benzetilir. Mitolojide, engereğin sürekli kendi kuyruğunu yiyerek, doğal döngüsünü sağladığına inanılır. Haset kişide, engerek gibi kendi gücünü yiyerek kendisini ve çevresini mahveder.

Doğru olanı inşa etme sürecinde, J. West‘in sözü hasetliği güzel anlatır. “Seni sokmayan engerek sana hiçbir şey öğretmez." Hasetlik ve kıskançlık bir gelişim, değişim ve yenilenme mesajı olarak algılanıp uygulanabilirse, kişinin yaşamına kalite katar. O zaman rekabetin olumlu ve yaratıcı enerjisini haset edende, haset edilende hisseder. Sonuçta kazan/kazan ilişkisi ortaya çıkar, herkes kazanır. Nazar boncuklarınız az olsun.

YORUM YAZ
BU YAZI HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan sorumlu değildir.
YORUM YAZ - NAZAR BONCUKLARI
Ali Koyuncu - Diğer Yazıları
Bütün Ali Koyuncu Yazıları