buyursun gelsin buyursun gelsin 2
13 Mayıs 2021 Perşembe

MÜZESİZ BÜYÜKŞEHİR OLUR MU ?

Atilla Sezener

22-02-2021
Bize yazmak için tıklayınız.

Denizli Büyükşehir statüsünün gereği olan birçok alt ve üst yapıyı yaptı ve yapmaya devam ediyor. Bunların üzerinde durmayacağım. Çünkü dünyanın neresinde olursa olsun, hangi belediye görevde bulunursa bulunsun, herkesi tatmin etmek olanaksızdır ve ayrıca gereksizdir. Yaptığınız işler içinize siniyorsa, doğru yoldasınız demektir.

*

MÜZESİZ DEĞİL MÜZELERSİZ BÜYÜK ŞEHİR OLMAZ. Yıllar önce rahmetli ve çok değerli arkadaşımız Çoşkun Önen, Süleyman Boz, Mehmet Acar, Faruk Boyacı ve içlerinde benim de bulunduğum bir gurup arkadaş Denizli’ye müze kazandırmak için yola çıktık. Ben kendi adıma “Denizli valisi ve Belediye Başkanı henüz bu kültüre ulaşamamış, bu iş yürümez” dedim ve ayrıldım. Arkadaşlarım devam etti. Sonunda benim dediğim noktaya gelip, bıraktılar. Bu işin teferruatına girmeyeceğim.

*

Denizli yöneticileri kültür yönünden çok fırın ekmek yemek zorundalar. Şimdiki Belediye Başkanı arkadaşım Osman Zolan, kültürü tam kavramış birisi. Onun müzeyi değil, müzeleri açıp tarihe geçeceğine inanıyorum. Bu konu hiçbir mazeret kaldırmaz. İşin içinde illa Erkek Sanat Okulunun binalarına yapılır diye bir Kuran ve Anayasa hükmü de yok.

*

1-Denizli 19 antik kente sahiptir. Bu nedenle tarih müzesi, 2- Denizli sanayi müzesi, 3- Denizli etnografya müzesi (Bu şehir dokumacılık, bakır işçiliği, tabaklık kültürünün başkentlerinden biridir.) ve bunlardan sonra 4-Denizli Sanat Müzesi (sanat hareketleri giderek gelişiyor ve yaygınlaşıyor, asla görmezlikten gelinemez.)

*

Bunlar yapılmadan büyükşehir sözü sadece bir levhadan ibarettir.

*

Sanıyorum, bir yerden akıl ve sağduyu devreye girdi iş başlayacak demektir. Nitekim başladı da.

YORUM YAZ
BU YAZI HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan sorumlu değildir.
YORUM YAZ - MÜZESİZ BÜYÜKŞEHİR OLUR MU ?
Atilla Sezener - Diğer Yazıları
Bütün Atilla Sezener Yazıları