5 Ağustos 2021 Perşembe

MÜSLÜMAN GİBİ DAVRANMAK

Mustafa Örki

01-04-2021
Bize yazmak için tıklayınız.

“İnsanları Allah’a davet eden, doğru dürüst işler işleyen ve ben Müslümanlardanım diyenden daha iyi sözlü kim olabilir?” Fussilet /41,33

Allah’a insanları davet etmek, salih amel işlemek ve ben müslümanım demek Rabbimizin övgüsüne nail olmaktır. Her bir müslüman kendi çapında bu yolda olabilir. Niyet ve gayretin yanında usul bilmekte gerekmektedir.

Bu ayette Kavl/söz ve salih amel belirleyici iki kelimedir. Kavl/söz insan düşüncesin için kavl kullanılırken kelam ise dile dökülen düşünceyi ifade eder. Şiddetli, yumuşak veya etkisiz anlamına gelir. “Allah Sözlerin en güzelini indirmiştir” Zümer/39,23. Düşüncemiz ve kelamımız güzel olmalı, yani vahye dayanmalı.

Geriye salih amel kalıyor imanın hayattaki yansıması veya inancın yaşanması çok önemlidir. Müslüman gibi davransak bu bile yeterli olacak. Bir örnek verelim Muhammed Ali Raşvan judocu. Ülkesini 1984’te ABD Los Angeles yaz olimpiyatlarında judoda temsil etmiştir.

Judo final müsabakasında minderde rakibi Japon Yasuhiro Yamashita ile karşılaştı. Yamashita müsabakalar sırasında sağ ayağının kasları yırtıldığı için final karşılaşmasına yaralı olarak çıkmak zorunda kaldı. Yamashita sol ayağıyla yürüyor ve sağ ayağını peşinden sürüklüyordu. Rashwan için kolay bir final olacağı tahmin ediliyordu.

Müsabaka sırasında Muhammed Ali’nin antrenörü kenardan sürekli halde bağırıyordu: “Sağ bacağına oyna! Sağ bacağına vur!” Muhammed’in rakibinin sağ ayağına bir defa vurması yetecekti. Fakat yapmadı. Yenildi ve gümüş madalya ile yetindi.

Müsabakadan sonra etrafını saran bütün gazetecilerin sorusu aynıydı: “Niçin yapmadın?” Şöyle cevap verdi: “Benim dinim insana zarar vermeyi yasaklar. Eğer o durumdayken yüklenip oraya vursaydım, ömür boyu engelli kalabilirdi. Bir madalya için bunu ona yapamazdım.”

Muhammed Ali Raşvan’ın bu tavrı ayakta alkışlandı ve Uluslararası Fairplay Komitesi onu “1984 Fairplay Ödülüne” layık gördü.

Daha sonra gittiği Japonya’da da bir kral gibi karşılandı. O sene binlerce kişinin onun bu tavrından etkilenip, İslam’ı inceleyerek Müslüman oldu! Hatta Bunlardan birisi olan Japon Riko Hanım ona âşık oldu ve onunla evlendi.

Muhammed, kimseye “Müslüman olun” demedi. Müslüman olmaları için de fazladan bir çaba sarf etmedi; sadece Müslüman gibi davrandı ve bu da yeterli oldu.

İslami yaşamak böyle bir şeydir aslında. Her birimiz kendimizce düşüncesi saf, temiz, kelamı kibar ve güzel ameller işleyebiliriz. Allah’u Telanın övgüsüne mazhar olabiliriz.

YORUM YAZ
BU YAZI HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan sorumlu değildir.
YORUM YAZ - MÜSLÜMAN GİBİ DAVRANMAK
Mustafa Örki - Diğer Yazıları
Bütün Mustafa Örki Yazıları