5 Ağustos 2021 Perşembe

MÜKÂFAT

Mustafa Örki

18-05-2020
Bize yazmak için tıklayınız.

“Bugün sizin dininizi kemale erdirdim, üzerinizdeki nimetimi tamamladım ve size din olarak Müslümanlığı (verip ondan) hoşnut oldum.” Mâide /5,3

Mükâfat kelimesinin eş anlamlısı ödül prim manasınadır. İslam bir nimet bir ödüldür, İslami yaşayanlar aslında ödüllendirilmişlerdir. Dünya ve ahiret mükâfat rabbimizin ayrı nimetidir. Rabbimiz şöyle buyuruyor “Allah da onlara, hem dünya mükâfatını hem ahiret mükâfatının güzelliğini verdi. Çünkü Allah, iyilik edenleri sever. “Ali İmran Suresi 148.

"Oruç sabrın yarısıdır."(İbn Mâce, Sıyâm 44) "Oruçluiçiniki sevinçânıvardır: Biri, orucu açtığı anki sevincidir; diğeri de Rabbine kavuştuğu anki sevincidir.'' (Buhârî, Savm 9)

“Her namaz miraç bir “ödül töreni” bir “teselli mükâfatı” ise oruç ve diğer ibadetlerde aynıdır. İyiliğe ödül beklenmez; zira iyilik yapmanın bizzat kendisi, onu yapana ödüldür. İbadetlerimizi ubudiyete dönüştürüme gayreti içinde olmalıyız. Başarırsak varlığımız ibadet olur ki bu, Allah’a ve O’nun dinine “destek” olmak demektir. Varlığı Allah’a ve O’nun dinine destek olanın desteği Allah olur: “Ey iman edenler! Siz Allah’a yardım ederseniz O da size yardım eder ve ayaklarınızı sabit tutar” Muhammed/ 47,7

İbadetlerimizi kulluğa ubudiyete dönüştürmede bilmemiz gereken ibadetimiz içine şuur katmaktır. Oruç tutan bir mümin bilir ki Allah’ın bir emrini yerine getirmektedir. Bu amelinin bir ahiret karşılığı vardır. Oruç iyi insan, ideal insan olma yolunda bir duraktır.

Bu mevzuda Şaban Ali Düzgün Hoca der ki: Kur’an ideal insan örnek insandan bahseder. İlgili ayetlerde geçtiği gibi (Ahzap,21), onun hayatın kaynağı ve devam ettiricisi olan Allah’a inanan biri oluşunu öne çıkarır ve böylece ahlaki eyleme derin bir boyut katar. Bu derinlik, insanın iyi olduğunu bildiğini yapmasını, kötü olarak bildiğinden de uzak durmasını sağlayan motive edici güçtür. Ahlakın iman ile kurulan ilişkisinde Allah kendisine "teslim" olanın önce kavramlar dünyasını (tasavvur alanını), sonra önermeler dünyasını (aklını) sonra davranış melekeleri dünyası olan şahsiyetini (ahlak) inşa eder. Yani insanda bir "iç dünya" kurar. Artık, varoluş amacıyla uyumlu bir dış-dünya kuracak olan insan hazırdır.

YORUM YAZ
BU YAZI HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan sorumlu değildir.
YORUM YAZ - MÜKÂFAT
Mustafa Örki - Diğer Yazıları
Bütün Mustafa Örki Yazıları