Muhabbet

Mustafa Örki

28-01-2021
Bize yazmak için tıklayınız.

Din anlatımında bir yol olarak muhabbet üslubu nasıl olmalıdır? Muhabbet sevgidir seven ve sevilen arasında buyurgan bir dil olmaz. “Ey iman edenler” sözü sevgi dilidir sevenin sevdiğini seslenmesidir. İman tanıma sevme güvenme demektir.

Bir arada oturup dostça konuşmak manasınıdır. Hz. Musa As annesine şöyle dediğini "Onu sandığa koy, ardından da o sandığı suyun akıntısına bırak; akıntı onu kıyıya ulaştıracaktır; Bana düşman olan ve ona da düşman olacak olan biri ona sahip çıkacaktır."İşte Ben, seni daha (o zamandan) katımdan bir muhabbetle kuşatmıştım ki, gözlemimiz altında yetiştirilesin diye.” Taha,39

Muhabbet konusu hem Allah’a hem insanlara nispet edilerek hadislerde de geniş bir şekilde yer almıştır. Bu hadislerde iyilikseverlik, hoşgörü, yumuşak huyluluk, kolaylaştırıcı olma, kusurları örtme, hayâ, iffet, zahitlik, Takvâ ve güzel davranma Allah’ın sevdiği meziyetler arasında zikredilir. İnsanların birbirini sevmelerini isteyen çok sayıda hadis bulunmakta olup bu sevginin sırf Allah rızası için olması gerektiği belirtilmektedir. Zira “Amellerin en üstünü Allah için sevmektir” (Nesâî, “Sünnet”, 2); “Sevdiğini Allah için sevmek, yerdiğini de Allah için yermek imandandır” (Buhârî, “Îmân”, 1)

Eskiler “Koyu muhabbet ettik, derler imiş. Konuşulan şeyler bazen incir çekirdeğini doldurmaz cinsten bile olabilir, olsun birbirlerini sevdikleri için konuşmanın tadı başka. Bu bazen bir davranış olabilir. Burada bir anımı paylaşmak isterim.

Gönül feth etmeye dair İyi bir örnek; 1988 yılında dördüncü görev yerim Denizli Gümüşçay Camii yıllarımdan. Bazen çarşıya çıkıyordum, fırsat buldukça bir ağabey tavsiyesi ile Kaleiçi esnafı sarraf biri ile dost olduk. Sohbet ediyoruz, olgun bir insandı. Bir ara muhabbet edebileceğim bir başkası var mı? “Var” dedi. Esnaf biri imiş, ismini verdi gittim, selam verdim, sizinle konuşmaya geldim dedim. Buyur etti, İsmi Hasan tuhafiyeci Kaleli bir oturdum sonra ayağa kaktı ceketini düğmeledi, “ne içersiniz” dedi.

İki hafta sonra tekrar geldim, ayni seremoni. Çay söyle şekli farklıydı. Merakla sordum niçin böyle davranıyorsunuz dedim. Bana dedi ki: “Siz benden bilgi almaya gelmişsiniz kısaca bana değer veriyorsunuz, bende size değer verdiğimi göstermek istedim” dedi. Olgunluk başka bir şeydir. Allah rahmet eylesin vefat etti Hasan Bey. Bana din anlatmadı, sadece muhabbet ettik O bana göre yaşlıydı. Onu böyle nazik ve kibar davranmayı iten İslami duyarlılığı idi. Samimi idi, âyet hadis okumuyordu ama davranışı bana fırsat buldukça ziyaret etmemi sağladı. Konuştuklarımızı unuttum ama davranışını unutmadım.

İnsan olması kadın-erkek, zengin-fakir olması fark etmez samimi olarak karşımızdakini değer verelim yeter. Peygamberimiz de öyle değimliydi?

YORUM YAZ
BU YAZI HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan sorumlu değildir.
YORUM YAZ - Muhabbet
Mustafa Örki - Diğer Yazıları
Bütün Mustafa Örki Yazıları