MİTOMANİ

Ali Koyuncu

14-04-2021
Bize yazmak için tıklayınız.

Gazete yazılarımda Türkçe dışında kelime kullanmamaya özen gösteriyorum. Ancak mitomani gibi tıp terimlerini, aynen yazmak gerekiyor. Mitomani: Yalan söyleme hastalığı. Diğer bir ifade ile suçluluk psikolojisi içindeki bir kişinin, suçunu ört pas etmek için, kendisini yalan söyleme zorunda hissetmesi. Mitomanlar yalan söylemekten kaçınmadıkları için; yalan zamanla hayatlarında normal, sıradan bir davranış haline gelirmiş.

Son zamanlarda mitomani kelimesini, siyaset arenasında sıkça duyar olduk. Günümüzde geri kalmış ülkelerde, Ortadoğu ülkelerinde siyasetçiler arasında yalan söylemenin, diğer ülkelere göre daha yaygın olduğu tespit edilmiş. Tarihte siyasiler arasında en yalancı siyasetçi, kara Avrupa'sından çıkmış. Nazist Goebbels, "siz yalanlarınızı ısrarla tekrar edin, önce kendiniz, sonra kitleler mutlaka inanacaktır" der. Günümüzde bazı siyasetçilerin; bir konum elde etmek, bir makamı ele geçirmek, o makamda kalabilmek için, Goebbels'in taktiklerini, harfiyen uyguladıklarını görüyoruz.

Görüyoruz çünkü, yalan söylemek kişilerde kendilerini önemli ve değerli hissetmek için başvurulan yollardan birisiymiş. Mitomanlar zaman içerisinde kendi söyledikleri yalanlara kendileri de inanır, kendi yalanlarını gerçek zannederlermiş. Bu yönüyle tedavi edilmezler ise şizofreniye kadar gidermiş. Tespit edilen sebepler arasında: Çocukluk yıllarında istismara uğramak, kişilik bozuklukları, narsistik, histerik kişilik gibi sebepler var.

Yalan söyleme hastalığı, normal hayatta herkesin başvurabildiği "beyaz yalan" ile karıştırılmamalı. Beyaz yalan iyi niyetle, kötü bir amaç gütmeden söyleniyor. Amacı bir başkasını olumsuzluktan, sıkıntıdan kurtarmaktır. Beyaz yalanda, başkalarının yararı söz konusu olur. Amaç ilgiliyi, karşı tarafı korumaktır. Mitomani ise patolojik bir durumdur, tedavi gerektirir.

Mitomanların hayal gücü çok yüksektir. Toplumlarda çocuklar için normal karşılanan bu durum, büyük insanlarda utanç duyulacak bir durum olarak görülür. Ancak yalan söyleme hastalığına kapılanlarda utanç yoktur. Çoğu zaman güzel, etkileyici yalanlar söylerler. Bu nedenle de kitleler tarafından inandırıcı bulunurlar. Yalan söyleyen kişi kendisini önemli bir insan veya kahraman gibi görür, zamanla buna kendisi de inanırmış. Bu kişilerin bazen hiddetli görünmesinin sebebi, yalanına inanılmasına yönelikmiş.

Yalan söyleme hastalığına kapılan kişilerin çevresi, sürekli değişir. İlk başlarda yalanı anlayamayan kişiler, zaman içerisinde gerçeği gördüklerinde yalancının çevresinden uzaklaşırlar. Hele yalan söyleyen kişide pişmanlık görmediklerinde, bu kişinin yanında durmazlarmış. Bir kişinin mitomani hastası olup olmamasının en büyük ölçüsü; söylediği yalandan pişmanlık duyup duymamasına bağlıymış. Kişi söylediği yalandan pişmanlık duyuyorsa, o kişi hasta değilmiş. Yalandan pişmanlık duymuyorsa hastalıklıymış.

YORUM YAZ
BU YAZI HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan sorumlu değildir.
YORUM YAZ - MİTOMANİ
Ali Koyuncu - Diğer Yazıları
Bütün Ali Koyuncu Yazıları