Ürgüp 3 aylık

MESLEKLERİ BİLMİYORUM-3

Volkan Uyar

14-07-2020
Bize yazmak için tıklayınız.

Önceki yazılarımda olduğu gibi meslekleri tanıtmaya birkaçıyla devam edelim.

Gayrimenkul geliştirme ve yönetimi bölümü: devlet sürekli çeşitli mesleklerde sertifikalar istemektedir. Bazen ise sertifika bile yetmemektedir. O iş ile ilgili fakülte bitirme zorunlulukları da karşımıza çıkmaktadır. İşte emlak danışmanlığı yapan çok kişi olduğunu da düşünürsek, bu diploma işe yarayabilir.

Gemi inşaatı ve gemi makineleri mühendisliği: bu meslekte, gemi üretimini seven kişiler çalışabilir. Özellikle, gemi makinelerine çok iyi hakim olabilirsek, kazançlı bir meslek olacağı kesindir. Matematik, fizik ve üç boyutlu düşünebilme yeteneğimiz varsa düşünebiliriz.

Jeofizik mühendisliği: maden, mineral ve inşaatlar için zemin çalışmasını yaparlar. Açık havada yapılan, yorucu bir meslektir. İş bulma imkanları değişiklik göstermektedir. Bu mesleğe yönelmek isteyen arkadaşların detaylı bir çalışmaya girmesi şarttır.

Jeoloji mühendisliği: çoğu kişi tarafından, çeşitli mühendislikler ile karıştırılır. Özellikle isminden dolayı jeofizik mühendisliği ile karıştıran çok kişi vardır. Jeoloji mühendisleri yerkabuğunu ve altını inceler. Yerleşim alanlarının uygunluğunu araştırırlar. Yapılabilecek güzel mesleklerden biridir.

İktisat: bu bölüm mezunları, kurumlarda insan gücü ve malzemelerin verimliliği konusunda düzenleme yapmakta yardımcı olurlar. İş bulma konusunda, sıkıntı yaşayanlar olsa da kendimizi donanımlı bir şekilde mezun edebilirsek, güzel iş alanlarına yönelebiliriz.

Bir sonraki yazımda tanıtımlara devam edeceğim. Bu sene, değişik bir sınav yaşadık. Diğer senelere göre daha basit bir sınav oldu. O yüzden, benim şu kadar netim var geçen seneler bu netlerde sıralama şu olur demek hata olabilir. Sonuçlar açıklanmadan önce sıralama düşünmeyelim. Hayal kırıklığı olabilir.

Saygılarımla…

YORUM YAZ
BU YAZI HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan sorumlu değildir.
YORUM YAZ - MESLEKLERİ BİLMİYORUM-3
Volkan Uyar - Diğer Yazıları
Bütün Volkan Uyar Yazıları