Ürgüp 3 aylık

MESLEKLERİ BİLMİYORUM-2

Volkan Uyar

07-07-2020
Bize yazmak için tıklayınız.

Hepimiz için, zorlu geçecek olan tercih dönemimiz yavaş yavaş yaklaşıyor. O yüzden, tercihlerde bazılarımızın pek bilgi sahibi olmadığı meslekler hakkında yardımcı olmaya devam edelim.

Diş hekimliği: bu mesleğe yabancı olmasak da iş imkanları hakkında ve meslek hakkında bilgilendirme yapmaya devam edeceğiz. En önemlisi bu mesleği seçecek bireylerin bu mesleği sevmesi gerekiyor. Çünkü, diğer insanların ağızlarıyla ve çürükleriyle uğraşmak, herkesin yapabileceği bir durum olmasa gerek. İş imkanları ise kamuda da çalışma imkanımız var kendi ofisimizi açma imkanımız da var.

Eczacılık: bu meslek de yabancı olmadığımız bir meslektir. Eczanemiz olduktan sonra güzel ve çalışması kolay bir meslektir ancak istediğimiz yerde eczane açamadığımız için her geçen gün imkanlar biraz daha kısıtlanmaktadır.

Elektronik ve haberleşme Mühendisliği: bu meslek gerçekten zevkle yapabilecek mesleklerden biridir. Ancak bu mesleğe yönelmemiz için sayısal derslerimizin özellikle matematik ve fizik dersimizin iyi olması gerekir. Elektronik aletler ile uğraşmak isteyenler yaratıcı bireyler için seçilebilecek bir meslektir.

Endüstri mühendisliği: büyük firmalarda yöneticilik yapmak için hazır olmalıyız. İş yerinin yerleşkesi ve çalışanlarının en iyi verimle yönetilebilmesi için endüstri mühendislerinden yardım alınmaktadır. Ancak, ülkemizde iş bulma imkanları biraz sıkıntılı gözükmektedir. Bu mesleğin mezunlarından iş bulmakta zorlanan çok kişiyle karşılaşıyoruz. Seçerken iyi araştırmalıyız.

Hemşirelik: zor bir meslektir. Bu mesleği severek yönelmek zorundayız. Yoksa çalışma şartları bizleri çok zorlayabilir. Sağlık sektörü olduğu için birçok alana göre iş imkanı daha geniştir.

Her yazımda çeşitli mesleklerden bahsetmeye devam edeceğim. Her hafta takip edersek birçok meslek hakkında bilgi sahibi olabiliriz. Unutmayalım ki sevmediği mesleğin üniversitesine gidip de pişman olup bırakan birey örneği o kadar fazladır ki. O yüzden tercihimize çok iyi karar vermeliyiz.

YORUM YAZ
BU YAZI HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan sorumlu değildir.
YORUM YAZ - MESLEKLERİ BİLMİYORUM-2
Volkan Uyar - Diğer Yazıları
Bütün Volkan Uyar Yazıları