Ürgüp 3 aylık

MESLEKLERİ BİLMİYORUM

Volkan Uyar

02-07-2020
Bize yazmak için tıklayınız.

Zorlu sınav sürecini, nihayet atlattık. Uzun zamandır hazırlandığımız, uykusuz kaldığımız, gezmekten fedakarlık ettiğimiz sınavları bitirdik. Kimimiz için güzel sonuçları olacak, kimileri için üzücü sonuçları. Sonucumuz iyi gelmese bile önümüzdeki sene, sınava girme şansımız olduğunu her zaman hatırlamamız gerekiyor.

Hazır sınavları bitirmişken, en az sınav kadar önemli olan üniversite tercihlerini iyi yapmamız gerektiğini hatırlatmalıyım. Ancak, her tercih zamanı geldiğinde, ne yazacağını bilemeyen yüzlerce öğrenci ile karşılaşıyorum. O yüzden, belli bir süre yazılarımda, bazı mesleklerden bahsetmeye çalışacağım sizlere.

Bilgisayar mühendisliği: bilgisayar üzerine firmalarda çalışabilirler. Bireysel olarak bilgisayar ve yazılım üzerine iş yeri de açabilirler. İş imkanları çoktur.

Çocuk gelişimi: isminden de belli olduğu gibi , kreş ve bakımevlerinde çocuklarla ilgilenirler. Çocuklarla ilgilenmekten zevk alan, onların dünyasına girebilen kişiler meslekte başarılı olacaktır.

Elektrik ve Elektronik Mühendisliği: elektrik ve elektronik üzerine eğitim alan bireyler, gerek şirketlerde gerekse kendi işyeri açarak iş imkanına sahip olabilirler. İş imkanları geniştir.

Gastronomi: yemek yapma ve sunum üzerine eğitim alan bireyler için, seviyorsak çok zevkli bir meslektir. Özellikle son yıllarda çok da popüler olan bu meslekte, dünya mutfaklarında çalışma imkanı bulan da birçok kişi vardır.

Fizyoterapi ve rehabilitasyon: hastalık ve kazalar sonucunda kas ve eklem rahatsızlıklarımızı çözmeye çalışırlar. Hastanelerde de çalışma alanları, bireysel de çalışma alanları mevcuttur. İş imkanları biraz yavaşlamış olsa da hala popüler meslekler arasında gösterilebilir.

Her yazımda çeşitli mesleklerden bahsetmeye devam edeceğim. Her hafta takip edersek birçok meslek hakkında bilgi sahibi olabiliriz. Unutmayalım ki sevmediği mesleğin üniversitesine gidip de pişman olup bırakan insan örneği o kadar fazladır ki. O yüzden tercihimize çok iyi karar vermeliyiz.

YORUM YAZ
BU YAZI HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan sorumlu değildir.
YORUM YAZ - MESLEKLERİ BİLMİYORUM
Volkan Uyar - Diğer Yazıları
Bütün Volkan Uyar Yazıları