Ürgüp 3 aylık

MESLEK TANITIMLARI

Volkan Uyar

03-08-2021
Bize yazmak için tıklayınız.

Üniversite sınavı sonuçlarınızı aldık ve tercihlerimizi yapacağız. Elimizdeki puana göre meslek seçimlerini yapmaya çalışacağız. Ancak, eğitim sistemimizde daha önceden mesleklere yönlendirmek yerine elimizdeki puana göre meslek bulmaya gayret ediyoruz. Ne yazık ki şartlar bu şekildeyken mecbur seçimimizi şimdi yapacağız. Son anda seçimler yaptığımız için mesleklerden öğrenci ve veli olarak pek haberimiz yok. Seçim yaparken genellikle maaş ne kadar olacak diye çocuğumuzu yönlendiriyoruz. Bu da o meslek de mutsuz bir kişiye dönüşebiliyor. Para kazanmanın yanında o meslek de mutlu olabilecek miyiz ve başarılı olabilecek miyiz bunu da irdelemek gerekir. O yüzden size bu yazımda bazı mesleklerden bahsetmeye çalışacağım.

Otomotiv mühendisliği: bu meslek kolay olmamakla beraber araba ile uğraşmayı sevenler için çok cazip bir meslektir. Hem gelir olarak hem iş bulma olarak önemli meslekler arasındadır.

Enerji sistemleri mühendisliği: enerjinin gün geçtikçe önem kazandığı günümüzde enerji hakkında bilgisi olan beyinlere çok ihtiyacımız olacak. Bu da bu mesleğin ne kadar yayılacağını gösteriyor. Ayrıca yurt dışı çalışma imkanlarını da görmek gerekir.

Gastronomi ve mutfak sanatları: eski aşçılık şimdi yeni ismiyle karşımızda. Yemekle uğraşmayı sevenler için yurt dışı imkanları da olan bu meslek için düşünmek gereken mesleklerden biri

Yazılım mühendisliği: bilgisayar programcılığı ile uğraşan bu meslek gün geçtikçe daha çok ihtiyaç duyulmaktadır.

Hukuk: avukat olarak çıkılan bu meslek de savcılık ve hâkimliği de düşündüğümüzde cazip mesleklerden biridir. Bu meslek hakkında bilgi vermemin sebebi bir çok gencin savcı ve hakim nasıl olunur bilmemesidir. Araştırılıp avukat, savcı ve hakim olma isteği olanlar için tercih edilebilir.

Çok detaylı bilinmeyen bazı meslekler hakkında bilgi vermeye çalıştım bu yazımda. Tabi bütün meslekleri yazma imkanımız yok. O yüzden puanımıza göre yazabileceğimiz meslekleri araştırmak için en güzeli o meslek de çalışan gerçek kişiler ile bir şekilde irtibata geçip mesleğin avantaj ve olumsuzluklarını yerinden öğrenmek gerekir.

Saygılarımla...

YORUM YAZ
BU YAZI HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan sorumlu değildir.
YORUM YAZ - MESLEK TANITIMLARI
Volkan Uyar - Diğer Yazıları
Bütün Volkan Uyar Yazıları