MERKEZEFENDİ ÜRETİCİ PAZARI

Ali Koyuncu

04-03-2020
Bize yazmak için tıklayınız.

Türkiye'nin temel sorunu; üretmek, üretmektir. Daha doğrusu üretememektir. Siyasette düşünce ve proje üretemeyenler yinede, kendi gerçeklerine inanılsın istiyor. Gelinen noktada önemli olanın, yaptığımızın gerçek olmasıdır. Ülkemizin başka bir gerçeği; yeterli üretememenin yanında, üretici ile tüketicinin aracısız buluşmasında da sorun olduğudur. Sorunun çözümü için yerel yönetimler, ürünlerin tüketiciye kaliteli ve ucuz ulaştırılmasında aktif görev almalıdır.

Basında Merkezefendi Belediye Başkanı Şeniz Doğan ile Denizli Ziraat Odası Başkanı Hamdi Gemici'yi üretici pazarları protokolünü imzalarken görünce sevindik. Kentimizin temel sorunun çözümüne katkı yaptıkları için; Başkan Şeniz Doğan ve ekibini tebrik ederim. Yaptıklarına bakınca, Merkezefendi Belediyesi için, Şeniz Doğan bir şanstır. Doğru yönetir ise, Merkezefendi Belediyesi'de, Şeniz Doğan için bir şanstır! Şans fırsatlarla, hazırlıklı karşılaşmakmış. Yapılan çalışmalara bakınca; başkanın başkanlığa ve başarıya hazırlıklı olduğunu görüyoruz. Başarı onu hak edenindir. Anlaşılan, Merkezefendi Belediyesi'nde gelecek, geçmişin devamı olmayacak.

İktidar kırgınlık, kızgınlık ve şikayet yeri değildir, hizmet yeridir. Yerel yönetimde iktidar olanların bunun bilincinde olması gerekir. Merkezefendi Belediye Başkanı görevi teslim aldıktan sonra, hiç şikayet etmeden kalıcı hizmet üretmeye başladı. Hizmetlerden en sonuncusu üretici ile tüketiciyi buluşturacak, "Merkezefendi Belediyesi üretici pazarı". Bu proje hayata geçirilip çalışmaya başlayınca, buradan kazanılacak tecrübelerle, üretici pazarlarının bir çok mahallede açılacağını öğrenmek, bizleri sevindirdi.

Başarı öğrenilebilen bir disiplindir. Başarı için plan yapmıyorsanız, o zaman hükmen başarısızlığı planlıyorsunuz demektir. "Merkezefendi üretici pazarları" iyi planlanmış. Türkiye'deki örnek uygulamalar araştırılmış. Olumlu olumsuz tecrübeler not edilmiş. Ülke ekonomisi, kent ekonomisi, üreticinin sorunları, tüketicinin talepleri ve Merkezefendi ilçesinin sosyo- kültürel yapısı yerel ve evrensel dinamikler göz önüne alınarak planlamalar yapılmış. Ayrıca pazarcı esnafının durumu da, enine boyuna düşünülmüş.

Anladığım kadarıyla; Merkezefendi üretici pazarındaki fiyatlar, Denizli sebze halindeki fiyatlara çok yakın olacak. Pazarcı esnafı gelişmeleri uzaktan merakla izliyor! Genel olarak üretici pazarlarının diğer pazarcı esnafına faydası olacağını düşünüyorum. Tereddüt etmeye gerek yok. Rekabet hizmette kaliteyi, fiyatlarda dengeyi getirecektir.

Bir şeyi başarabilmek için ortada mutlak olarak göz ile görülebilen bir hedef olmalıdır. Başkan Şeniz Doğan ve ekibi hedeflerini çok iyi belirlemiş. Bu projenin omurgası kadınlar, kooperatifler ve üretici birlikleri olacak gibi.

Türkiye'de bir çok ilde örnekleri görüldüğü gibi, üretici pazarları zaman içersinde, profesyonel pazarcı esnafının eline geçmiş. Söylendiğine göre: Merkezefendi Belediyesi üretici pazarında satış yapabilecekler, ÇKS'ye (Çiftçi Kayıt Sistemi) kayıtlı olmak zorundalar. Başvuru kayıtları başladı, 13/03/2020 tarihinde bitecek. Kayırmacılığı önlemek için üretici pazarındaki yerlerin belirlenmesi kura ile bir yıl için olacak. Kura 18/03/2020 tarihinde çekilecekmiş. Tahsis için ücret alınmayacak, satış yeri bulunmayanlar pazarda satış yapamayacak, tahsis edilen pazar yerleri hiç bir sebeple devredilemeyecek, böylelikle hava parası kazanmanın önüne geçilecekmiş. Çalışmalarda, "gün ışığı" modeli uygulanmış. Sebze ve meyve üretenlerin haricindeki gıda satıcılarından Bakanlık onay belgesi isteniyor. Ayrıca pazarın işletilmesine; üreticilerin kendi aralarından seçecekleri belirli sayıdaki kişi de katılmalı. İlk pazar, Servergazi pazaryerinde, 22/03/2020 günü açılacakmış.

YORUM YAZ
BU YAZI HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan sorumlu değildir.
YORUM YAZ - MERKEZEFENDİ ÜRETİCİ PAZARI
Ali Koyuncu - Diğer Yazıları
Bütün Ali Koyuncu Yazıları