buyursun gelsin buyursun gelsin 2
15 Mayıs 2021 Cumartesi

MASUM İKTİDAR YOKTUR

Atilla Sezener

12-03-2021
Bize yazmak için tıklayınız.

Devlet yönetimini elinde bulundurma ve devlet gücünü kullanma yetkisi iktidardır.

Çeşitli boydaki kuruluş ve birimlerin ipini elinde tutma da iktidardır. Bizim konumuz devletin yönetimindeki erktir.

Dünyada hiçbir iktidar masum değildir. Hiçbir zaman da olmamıştır. Az özürlü olanı en makbul olanıdır.

İktidar, birey veya topluluğun başka birey ve topluluk üzerinde kendi istediklerini yapabilme veya yaptırabilme gücüdür.

Yeryüzünde iktidar olmayı içermeyen hiçbir düşünce ve sistem yoktur. Yine iktidar olmuş hiçbir sistem yoktur ki yaptığı yasal, siyasal, sosyal bütün düzenlemelerde, kendi varlığını korumayı öncelikli amaç edinmiş olmasın.

Çoğu kez sıradan insan, gurup veya partiler de iktidar olurlar. İçlerinde kendini Tanrı’nın özel kulu görenler ve en haklı eleştiriye bile isyan edenler çoğunluktadır. Bu ilkelliğin dışa vurumudur.

En tehlikeli iktidar ise cahil ve aptalların gücü ele geçirmesidir. Bunlar iktidarlarını korumak için akla gelen ve gelmeyen her ahlaksızlığı ve acımasızlığı acımadan sergilerler.

Biraz eskilere gidelim isterseniz : Çok zeki ve üst seviyede espri yapabildiğine inandığım Charles-Maurice de Talleyrand (1754-1838) ünlü Fransız devlet adamıydı. Kendisi Napoleon Bonaparte’ye (1769-1821) şöyle demişti:”Süngülerle istediğini yapabilirsin, ama onun kazandırdıkları, tahtta daha uzun kalmanı sağlamaz”

En büyük ve en aşağılık aldanma “Ben çoğunluğum, istediğimi yaparım, beni destekleyen kitleler olduğu sürece, uyarılar ve hareketler bana vız gelir” saçmalığıdır.

1989 da Çin Komünist Parti liderleri, Tiananmen Meydanı olaylarını bastırdı ve 3 bine yakın kişi öldürüldü. Elbette bunun ardından Lider Deng Xiaoping’in “Çin için bir milyon büyük bir rakam değil” sözü tarihe lanetle geçti.

Çoğunluk kendini hep korur. Demokrasi ise “azınlık veya azınlıkların çoğunluğa karşı korunduğu rejimin adıdır”

Bugün cehaletin zaferi yanında, bir öç alma dönemi yaşanıyor. Zevkleri, kafası, yaşam kültürü gelişmiş olanlar aşağılanıyor. Çoğunluk diktası, hayatlarını tehdit etmeye başlamıştır. Neredeyse temiz giyinmek, düzgün konuşmak, kibar olmak bir aşağılanma sebebi haline gelmiştir. Demokrasi, insan hakları, hukuk devleti tamamen kağıt üzerinde ve iktidarların kısır ve çıkarcı anlayışlarıyla sınırlıdır. Yalnız asla unutulmasın cehaletin can kardeşlerinin başında her çeşidiyle şiddet gelir. Bunu bol bol yaşayıp görüyoruz ve özellikle örgütlenmeyen, ekonomik özgürlüğü olmayan ve dünyadan habersiz bırakılmış kadınlar dünyasında.

Yüzü gülmeyen, sert yaradılışlı, çoğu karşı cinsle görücü usulüyle evlenmiş, aşk yaşamamış, espri yapma zeka ve donanımından yoksun olanların vitrinde olduğu bir toplumun demokrasiyle kucaklaşması ütopyadır. Hele oyunu iki kilo nohut ve bir torba kömüre satan seçmenin bulunduğu bir ülkede hiçbir iktidar “Ben halk oyuyla geldim” diye şişinmemelidir.

YORUM YAZ
BU YAZI HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan sorumlu değildir.
YORUM YAZ - MASUM İKTİDAR YOKTUR
Atilla Sezener - Diğer Yazıları
Bütün Atilla Sezener Yazıları