MANTIK

Mustafa Örki

01-10-2020
Bize yazmak için tıklayınız.

“Hesapsız ol, sonunu düşünme üç gün yaşarız emme namımızla gömerler” (Naboğlu Omar Barzalı) Efenin hayat anlayışı. Doğru veya yanlışlığından ziyade bir zihniyeti, düşünceyi anlatıyor. 1920 doğmuş 1922 de öldürülmüş, soygun cinayet işlemiş bir çete reisi. Naboğlu Efe Hadisesi Yarengüme Nasıl Kurtuldu? Kenan Çölgeçen. Hocamız yerel bir dil kullanmış, yavaş yavaş bu dilin unutulacağı endişesini taşıyordum. Artık bu endişem bitti, çünkü Denizli Büyük Şehir Belediyesi Kültür Yayınlarından çıkmış. Kitapta iyi ve kötü insan örneğini işlemiş, detayı kitabı okunursa daha iyi olacak.

İnsan çift kutuplu bir varlıktır, fücur ve takva yani iyilik ve kötülük işleyebilecek bir temayülde yaratılmıştır. İmtihan olmanın gereği, Allah kullarını içindeki fıtrat, akıl, vicdan yanında vahiy ve nebi göndererek bilgilendirmiş. Yolun başına bırakmış, sonunu yani hesap günü, sonra cennet veya cennette çıkacak neticeyi bildirmiş. Seçimi kullarını bırakmış, ne oluyor da insan yanlış yola gider? Neden azar?

Allah’u Teâlâ Musa As’a “ Firavun’a git çünkü o azdı” Nâzi’ât,17 bu ayette geçen ‘tagâ’ kelimesi azma ilginç ve dikkat çekicidir. İnsanoğlunun sahip olduğu her şey bir imkândır. Ama bir de geri tehlike bölgesi var. Fakirlik bir imkândır, imtihan vesilesidir, çalışmak için sevk edicidir, isyana sevk etmiyorsa güzeldir. Zenginlik, mevki-makam ne güzel nimet, paylaşma ve adalet dağıtıyorsa hoş istenilen, olması gerekendir, ama güç zehirlenmesine dönüşüyorsa felakettir.

Naboğlu ve benzerleri niçin kötü örnektir? Aldatan nedir? İyilik ve kötülük işlendiğinde semeresi görülür ama alttan gelir. Vicdan rahatlığı veya rahatsızlığı insan fark eder ama insanın kendisini dinlemesi lazım. Akıl doğru ve yanlışı ayırt eder, insan akıl sahibi ise, yani düşünüyorsa! Naboğlunun aklı yok mu? Zehir gibi ama müspet düşünmüyor. “Allah ihmal etmez ama mühlet verir” bu söz doğru ve yerindedir, kötülük yapan o anda cezasını bulmaz. Niye? Mühlet var, kul itiraz edecektir, Allah’ım ben tövbe edecektim ama fırsat vermedin diyecektir.

İnsanoğlu ibret almalı, içinden gelen sese kulak vermeli, yetmez Kur'an ne diyor demeli Peygamberler neler yapmış, söylemiş ciddiye almalı. Kötü örneklerden ders çıkarmalı. Ama gel gör ki tarih ibret alınmadığı için aynen devam ediyor.

Naboğlu Omar’ın hayatında çetelik öncesi yaşantısı saz çalma, düğünlerde kadın oynatma ve kumar alışkanlığı belirgindir. İslam’ı bilgileri vardır “ne tarafa dönsen günah, ölmeden kabre girmek” olarak tanımlar keyfe göre yaşamayı esas alır. Sonrası yoktur onun için, dinin verilen haberlerini ciddiye almaz. Hızlı yaşamış ve çabuk gitmiş biridir, ‘nam’ kendisine dünya ve ahiret yeter mi? “Kitabını oku” emri ile karşı karşıya geldiğinde ne yapacak? Yetmeyeceği bir gerçektir.

YORUM YAZ
BU YAZI HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan sorumlu değildir.
YORUM YAZ - MANTIK
Mustafa Örki - Diğer Yazıları
Bütün Mustafa Örki Yazıları