Ürgüp 3 aylık

LİSELERE GİRİŞ SINAVI NASIL OLACAK?

Volkan Uyar

18-12-2018
Bize yazmak için tıklayınız.

Uzun yıllardır , hem liselere hem de üniversiteye giriş sınavlarında , defalarca değişiklik oldu. Her gelen, öncekinin yaptığını beğenmedi, yıktı, kendininkini koydu. Kendi belirlediği sınav sisteminin daha iyi olduğunu iddaa etti.

Biz de yıllardır her değişikliğin son olduğunu , yıllarca bu sistemi uygulayacağımızı düşündük. Yayınevleri de öyle düşündü, hazırlandılar, sonra kitapları tekrar çöpe atmak zorunda kaldılar. Onların etkilenmesi , ülkemizin ekonomisini de olumsuz etkiledi.

Sene içerisinde bile, defalarca sınav sisteminin değiştiğini gördük. Öğrenciler , hazırlanırken sistem değişmesinin şokunu yaşadılar. Şimdiki Milli Eğitim Bakanımız bile bu durumu eleştiriyor. Dere geçerken at değiştirilmez demektedir. Uzun eğitim modelimiz olması gerektiğini düşünmekte kendisi.

Özellikle , liselere giriş sınavını değerlendirirsek , defalarca evrim geçirdiğini söyleyebiliriz. LGS, OKS, TEOG, LGS bir sürü çeşit. En azından , yakın zamanı değerlendirirsek, TEOG başlı başına bir olaydı. Çalışan öğrenciyle çalışmayan öğrenciyi ayırt etmeyen , çok basit sorulardan oluşan bir sınavdı. Öğrenci , sınavlarda çok kolay sorularla karşılaştığı için, ders çalışamaya bile gerek olmadığını düşünüyordu.

Geçen sene ise, öyle bir sınav yapıldı ki , matematik öğretmenlerinin bile zorlandığı sorulardan oluşan bir sınavdı. Öğrencilerin sınavdan sonra psikolojilerinin bozulduğu, doğru sınava bile girdiğinden emin olmadığı bir ortamdı. Bir de nitelikli lise sayısının da az olduğunu düşünürsek, çocuklar ve veliler ne yapacağını bilemedi.

Liselere giriş sınavında da üniversiteye giriş sınavında da artık ezberden uzak, yoruma yönelik sorulardan oluşan bir sınav sistemi isteniyor. Bence de çocuklarımız için en uygun olanı budur. Bu sene açıklanan örnek soruları da düşünürsek , tamamen çocukların okuduğunu anlaması gerektiği ve problem kurma becerisi üst düzey olması istenen bir sınav olacağa benziyor. Tamamen , pratik zekalı öğrencileri seçebileceğimiz sistemin bu ülkeye çok ihtiyacı var. Artık vakit kaybetmemeli, ülkemizi teknoloji çağına ayak uydurmalıyız.

Saygılarımla…

YORUM YAZ
BU YAZI HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan sorumlu değildir.
YORUM YAZ - LİSELERE GİRİŞ SINAVI NASIL OLACAK?
Volkan Uyar - Diğer Yazıları
Bütün Volkan Uyar Yazıları