Ürgüp 3 aylık

LİSE TERCİHİ YAPIYORUZ

Volkan Uyar

02-07-2019
Bize yazmak için tıklayınız.

İstediğimiz liseye girmek için ter döktük , sıra tercih yapmamıza geldi. Yapacağımız tercih , seçeceğimiz mesleğin ilk adımı olacak. Daha iyi eğitim alabileceğimiz liseye gidebilmek özgüvenimizi artıracak, hem de öğretimde ihtiyaçlarımızı karşılamakta yardımcı olabilecek.

Ne yazık ki, eğitim öğretimin içimize sinebildiği lise sayısı çok da değil. Zaten çok olsa , çocuklarımızı ağır bir sınava sokmak zorunda kalmayız . O yüzden, üniversite sınavı öncesi lise ayağının önemini kavrayıp, çocuklarımızı sınava daha iyi hazırlamalıyız .

Gelelim şehrimiz de köşelerimizin puan durumuna.

Ön planda olan , birkaç lisemizin puan durumunu değerlendirelim.

Erbakır fen lisesi , taban yüzdelik dilimi 0,68

Aydem fen lisesi , taban yüzdelik dilimi 1,58

Yaşar kımıl lisesi, taban yüzdelik dilimi 2, 46

Lütfi ege lisesi , taban yüzdelik dilimi 3,32

Mustafa kaynak anadolu lisesi , taban yüzdelik dilimi 4,31

Bunlar, şehrimizdeki ön planda olan bazı liselerimiz. Geçen seneye göre taban yüzdelik dilimlerine göre, çocuklarımıza tercih yapacağız ve girip göremediklerini göreceğiz.

Bütün bunlar, lise , aslında çocuklarımız için bir araçtır. Asıl olan , öğrencinin lise hayatında düzenli ve sistemli çalışmasıdır. Bölümünü ve mesleğine karar verebilmesidir. 9. Sınıftan başlayarak düzenli tekrar etmeyi başarabilirse , lisenin çok önemi kalmayacaktır. İstediğimiz liseye giremesek bile bütün iş öğrencide bitiyor. Bunu unutmamalıyız.

Saygılarımla...

YORUM YAZ
BU YAZI HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan sorumlu değildir.
YORUM YAZ - LİSE TERCİHİ YAPIYORUZ
Volkan Uyar - Diğer Yazıları
Bütün Volkan Uyar Yazıları