Ürgüp 3 aylık

KURSLAR KAPANDIKTAN SONRA

Volkan Uyar

09-04-2019
Bize yazmak için tıklayınız.

Kursların kapanması , ne durumda, kesin bilen yok. Yetkililerden , belli zaman aralıklarıyla açıklamalar geliyor ancak insanların kafasındaki soru işaretleri tam anlamıyla geçmiş değil.

Ülkemizde 2800 adet kurs görünüyor. Bunların bir kısmı , şu anda kayıt almaya başladı bile. Yetkililer, veli ve öğrencileri uyarıyor , kayıt yaptırırsanız sıkıntı yaşayabilirsiniz deniyor ancak keskin bir açıklama gelmediği için devam edecek gözüyle bakanlar hiç de az değil.

Net açıklama dediğim , kapanınca öğrenciler kurs ihtiyacını nasıl karşılayacak. 12 sınıf ve mezun olmuş öğrencilerin içini rahatlatacak çok net açıklamalar olmalı. Kısa açıklamalı basın toplantıları sonrası kamuoyunda tartışmalı durumlar çıkarabiliyor. Yapılması gereken bakanlık yetkililerinin ,kurs sahiplerinin bir kısmından ve bazı velilerden oluşan bir toplantı yapmalı sonra buradan çıkacak sonuca göre açıklamalar daha sağlıklı olacaktır .

Örneğin mezun öğrencilerin ders ihtiyaçları için halk eğitim merkezleri gösteriliyor. Bu kadar mezun öğrenciye eğitim verebilecek halk eğitim merkezi altyapımız acaba var mı ? Verilecek ders sayıları onları tatmin edecek mi? Ya da içerikten memnun olmayan öğrencinin başka alternatifi olamayacak mı?

Nisanın bile neredeyse ortasına geldik . Her geciken açıklama veli ve öğrencileri tedirgin ediyor. Umarım en kısa zamanda net açıklama gelecektir. Zaten kapanmasına kesin gözüyle bakılan kursların öğretmenleri için de bir yol haritası belirlememiz gerekir. Bu kadar kursun hepsinin okula dönüşme şansı yok. O yüzden işsizliği daha da artırmamalıyız. Zaten çok rağbet görmeyen eğitim fakültelerini boş bırakmamak şarttır.

Saygılarımla...

YORUM YAZ
BU YAZI HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan sorumlu değildir.
YORUM YAZ - KURSLAR KAPANDIKTAN SONRA
Volkan Uyar - Diğer Yazıları
Bütün Volkan Uyar Yazıları