27 Eylül 2021 Pazartesi

KÜLTÜR BİZE TERS GELİYOR

Atilla Sezener

16-10-2020
Bize yazmak için tıklayınız.

Bu ülkede halkımızın büyük bölümünün muhafazakar eğilimlerini çok iyi bilen ve bunun için kutsal dini kullanan bir soytarı, uyduruk kitabıyla 200.bin satış yaparken, Nobel kazanmış bir yazar veya dünyayı sarsan bir bilim adamının kitabı bin adet zar zor satılmaktadır.

Bilimsel tarafını bilmem ama, galiba genetik yapımızda kültüre terslik yatıyor.

Bakın size oldukça çarpıcı bir misal vermek istiyorum. Türklerin Mısır’ı işgali Ridaniye Savaşı sonrası 1517 de olmuştur. Napolyon’un 1798 de Mısır’a çıkışına kadar bizde kaldı. Şimdi sıkı durun. Mısır eski tarihi ve dünya medeniyetine katkılarıyla çok önemli bir ülke. Onun yazılı kültürü hiyeroglif yazı türü ile papirüs denen bitki üzerine yazılmıştır. Asırlarca orada kalıyorsun ve hiyeroglifi çözmek ve okumak aklından geçmiyor.

Fransızların Mısır’ı işgalinden aylar içinde bir filoloji dahisi olan Jean François Champollion (1790-1842) , hiyeroglif yazılarını çözdü. İşte o kültür haklı olarak sana tepeden bakar.

Biz de neden filozof çıkmıyor da üçüncü sınıf siyasetçiler, büyük ilgi ve itibar görüyor araştırılmalıdır.

Filozof değince aklıma geldi. Size onlardan birinden bahsedeyim. Ünlü Yunan filozofu Anaksagoras (MÖ 500-428) ölüm döşeğindeyken öğrencileri sorar:

-Nereye gömülmek istersiniz, Atina’ya mı yoksa doğduğunuz köye mi?

Anaksagoras cevap verir:

-Ne fark eder, nasıl olsa hepsi öbür dünyaya aynı uzaklıkta.

Eğer laik bir kafa yapısına sahip değilseniz ve eğer sorgulama alışkanlığınız yoksa, kültüre kilometrelerce uzaksınız demektir. Alt yapınız bu olmadan, o müthiş dünya ile tanışma şansınız yoktur. Kendinizi hem de sürekli kandırma şansınız vardır.

Kültür kapısından girdikten sonra, son derece çarpıcı gerçeklerle karşılaşmak kaçınılmazdır. Örneğin çevre bilincinde olmayanların, tarihi eserlere encik boncuk diye küçümseyenlerin ve benzerlerinin vitrinde olmalarına sıkça tanık olursunuz. Üzülmeniz hiçbir sorunu ortadan kaldırmaz.

Masalların kültür diye yutturulduğunu, önüne konan her bilginin gerçekmiş gibi algılandığını , araştıran değil, ezberleyen kişiliği ile toplumun bireyi olarak yetiştiğini asla fark etmeden yaşayıp gidecektir. . Büyük olasılıkla çevresindeki aynı standart kişilerle iletişim devam ettikçe hiçbir gelişme kaydetmeden hayatını tamamlayacaktır.

Çoğu insanımıza yaşam boyu verilen ve bir yerde yutturulan yanlış bilgilerden birkaç örnek vererek konuyu noktalayalım.

İstanbul’un fethinde burçlara ilk bayrak diktiği iddia edilen Ulubatlı Hasan diye biri yoktur ve böyle biri yaşamamıştır. Büyük tarihçiler Halil Aslanlı ve İlber Ortaylı olmasa bunları öğrenemeyecektik.

17 asırda yaşayan Hazerfan Ahmed Çelebi’nin Galata Kulesinden yaptığı kanatlarla Boğaz’ı geçip Üsküdar’a uçtuğu da masaldır. Yerli ve yabancı hiçbir ciddi kaynakta bu hususta bilgi olmadığı gibi, makine yardımı olmadan bu işin olması olası değildir. Zaten ölümü de Cezayir’de olmuştur.

Tarihimizin en büyük zaferlerinden biri olan Çanakkale Savaşlarında sadece büyük Atatürk’ü görmezden gelmek için, “Gökten evliyalar, enbiyalar inip zaferi kazandılar” diyen akıl ve şeref yoksunu yobaz takımının bilmekten kaçtığı çok önemli bir başka gerçek vardır. Çanakkale Zaferimizden 3 yıl sonra 1918 de Fransız ve İngiliz donanmaları “Çanakkale geçilmez” dediğimiz gururumuzu yıkarak ellerini kollarını sallayarak Çanakkale Boğazından geçip İstanbul Boğazına demir attılar. Tam 5 (beş) yıl İstanbul’u işgal ettiler, Osmanlıyı sonlandırdılar. Başka neler yaptılar, moralinizi bozmamak için yazmıyorum. O evliyalar bunlar olurken seyahata mı çıkmışlardı?

İnsanımızın en çok değer verip bağlı olduğu Müslümanlık inancı için, yıllar önce Prof. Yaşar Nuıi Öztürk “Türkiye’nin yüzde 99’u Müslüman’dır ama, bunların da yüzde 99’u Müslümanlığı anlamadan ve tam kavramadan dindardırlar” demişti. Zaman içinde ne denli haklı olduğu ortaya çıktı. Biz dahil, coğrafyamıza bakın yeter.

Onu bunu bırakın, gerçekten kültür bize ters geliyor.

YORUM YAZ
BU YAZI HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan sorumlu değildir.
YORUM YAZ - KÜLTÜR BİZE TERS GELİYOR
Atilla Sezener - Diğer Yazıları
Bütün Atilla Sezener Yazıları