KORONAVİRÜS

Abdil YAŞAROĞLU

10-04-2021
Bize yazmak için tıklayınız.

Koronavirüs’den kurtulup önümüze bakalım normal hayatımıza artık dönelim derken günden güne vakalar daha da artmaya başladı. Hepimizi de bu durum oldukça endişelendirdi. COVID-19 enfeksiyonu ile ilgili şimdiye kadar edinilen bilgiler, bazı insanların daha fazla hastalanma ve ciddi semptomlar geliştirme riski altında olduğunu göstermiştir. Vakaların yüzde 80'i hastalığı hafif geçirmektedir. Vakaların %20’si hastane koşullarında tedavi edilmektedir. Hastalık, genellikle 60 yaş ve üzerindeki kişileri daha fazla etkilemektedir. Hastalıktan en çok etkilenen kişiler ise; 60 yaş üstü olanlar, ciddi kronik tıbbi rahatsızlıkları olan insanlar (Kalp hastalığı, Hipertansiyon, Diyabet, Kronik Solunum yolu hastalığı, Kanser gibi) bir de sağlık çalışanları. Çocuklarda hastalık nadir ve hafif görünmektedir.Çocuklarda şimdiye kadar çok şükür ölüm görülmemiştir. Hamilelerde ise COVID-19 enfeksiyonu gelişen gebe kadınlarda hastalığın ciddiyeti konusunda sınırlı bilimsel kanıt vardır. Şimdilik COVID-19'un hamilelik sırasında anneden bebeğe bulaştığına dair de bir kanıt bulunmamaktadır.

Genel bulaşma riskini azaltmak için mutlaka dikkat etmeliyiz.

Özellikle el temizliğine dikkat edilmelidir. Eller en az 20 saniye boyunca sabun ve suyla yıkanmalıdır. Antibakteriyel içeren sabun kullanmaya gerek yoktur, normal sabun yeterlidir. Eller yıkanmadan ağız, burun ve gözlerle temas edilmemelidir. Hasta insanlarla temastan kaçınmalıdır. Özellikle hasta insanlarla veya çevreleriyle doğrudan temas ettikten sonra eller sık sık temizlenmelidir. Hastaların yoğun olarak bulunması nedeniyle mümkün ise sağlık merkezlerine gidilmemeli, sağlık kuruluşuna gidilmesi gereken durumlarda diğer hastalarla temas en aza indirilmelidir. Öksürme veya hapşırma sırasında burun ve ağız tek kullanımlık kağıt mendil ile örtülmeli, kağıt mendilin bulunmadığı durumlarda ise dirsek içi kullanılmalı, mümkünse kalabalık yerlere girilmemeli, eğer girmek zorunda kalınıyorsa ağız ve burun kapatılmalı, tıbbi maske kullanılmalıdır. Çiğ veya az pişmiş hayvan ürünleri yemekten kaçınılmalıdır. İyi pişmiş yiyecekler tercih edilmelidir. Çiftlikler, canlı hayvan pazarları ve hayvanların kesilebileceği alanlar gibi genel enfeksiyonlar açısından yüksek riskli alanlardan kaçınılmalıdır.

Zorunlu olmadıkça dışarıya çıkılmamalı, zorunlu olarak çıkar isek de kalabalık alanlardan uzak durmalı, sosyal mesafe korunmalı, maskeyi mutlaka takmalıyız. Yoksa bu iş hepimizi işin içinden çıkılmayacak boyutlara ulaştıracak.

YORUM YAZ
BU YAZI HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan sorumlu değildir.
YORUM YAZ - KORONAVİRÜS
Abdil YAŞAROĞLU - Diğer Yazıları
Bütün Abdil YAŞAROĞLU Yazıları