5 Ağustos 2021 Perşembe

Koranavirüs Günlerimin Bana Kazandırdıkları. 

Mustafa Örki

06-06-2020
Bize yazmak için tıklayınız.

Programlı yaşamayı severim ama Allah izin verirse, inşallah demenin ne kadar yerinde olduğunu öğrendim.

İslami bir hayat yaşamanın faydası yalnız ahiret için değil dünya için de lazım olduğunu yakından öğrendim. Abdest almak, el yıkamak benim için zor değil idi. Ama şimdi ister-istemez insanlar bizim gibi oldu.

Geleceğimiz karanlıktır ama şimdi daha belirsiz oldu. Ne zaman biter bize ne olur sağ-salim bu badireden çıkarmayız sorusu tedirginlik ve korku veriyor. “Karanlığı yaran Rabbe sığın” emri hiç de yersiz değilmiş toplum olarak anladık. “Tedbir al tevekkül et” bu hayatı veren sahibi Allah’ın verdiği emaneti sahip çıkmak esastır.

Kendimi izole ettim, evde kaldım, bu benim için hiç yabancı olmadığım bir durum. Adı konulmamış itikâfı yaşadım. Canım sıkılmaz, meşgulüm Hanım ev işleri ile kendini avutuyor. Okuyor-yazıyorum. Namazlarımın kıraati, rükû ve secdeleri uzadı. Diyebilirim ki cami de kıldığım namazdan daha uzun oldu. Vee kendimi sorguluyorum “içini temiz tut” emri gereği negatif düşüncelerim var mı? Diye. Evde kavga gürültü yoktu. Kısaca İslami bir hayat yaşamak iyi ve güzel, sonuç ne olur? Önemli olan benim tutumum. “Karanlığa yaran rabbine sığın” emrine uyduk uymalıyız neden? Gelecek aslında bir meçhul değil mi? Gelecek endişesi ve korkusu bizi esir almamalı.

“Deki, sığınırım Felak’ın/sabahın rabbine” Felak/113,1 Allah insanın iradesini önem verir. Allah insana irade/istek duygusunu yaratmıştır. Bu isteğin kullanılması hem de yerinde kullanılması esastır. "Dileyen iman etsin, dileyen küfrü seçsin." (Kehf, 29) insan iradesini görünen-görünmeyen, bilinen-bilinmeyen tarafından esir alınması tehdidine karşı bir formülü de rabbiniz var etmiş, yol göstermiştir. Felak kelimesi yarma çatlatma manasında olup yaygın görüşe göre: gecenin aydınlanması meydana gelen aydınlığa denir. Tâcü’l-arûs, flk maddesine göre:” bir belirsizlikten sonra hakikatin ortaya çıkışı demektir. İnsan karanlıktan korkar neden? Çünkü karanlıkta göz görmez. Fıtri bir duygunun verilmesi insanın lehinedir, insan çaresiz değildir. Peki, insan ne yapacak? Rabbine sığınacak. Gelecek meçhuldür, ne olacağı belli değil, insanı tedirgin huzursuz ediyor. Aslında bizim baktığımız noktadan şer gibi görünen ne varsa aslında hayırdır amma duygular, belirsizlik var.

Sabahın rabbi deyimiyle “ Allah’ın hakikatin her şekilde kaynağı Allah olmasından dolayı ona sığınma hakikatin peşinde koşmaktır olduğuna işaret edildiği anlaşılabilir. Korku hele de bir de yersiz korkular insanın Allah ve insan ilişkilerini zayıflatır. İnsan korktuğu ne varsa bir güç vehmeder. Evham insanı esir alır, bilinmezlik korkuyu korku vehmi tetikler. Dağların kabul etmediği sorumluluk duygusunu insanın üstlenmesi halife olarak yeryüzünü imar edeceğini gösterir. Korku umudu bitirir hâlbuki rabbimiz ”Dedi ki: “Sapıklar dışında Rabbinin rahmetinden kim umut keser?” Hıcr,56 der.

M. Akif merhum Gölgeler adlı bir şiirinde: “Allah’a dayan, sa’ye sarıl, hikmete râm ol… Yol varsa budur, bilmiyorum başka çıkar yol.”Hikmete Allaha nispet edilirse her şeyi yerli yerinde yaratması emir vermesidir. Resule indirgenirse doğru söz ve davranıştır. Bize ait olduğunda sorumluğuna bilerek dengeli hassas davranmak demektir. Kısaca tedbir alıp tevekkül etmek yetecektir. Tedirgin olmak huzursuz olmaktır, korkularımızı yönetmeliyiz ve yerinde kullanmalıyız.

YORUM YAZ
BU YAZI HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan sorumlu değildir.
YORUM YAZ - Koranavirüs Günlerimin Bana Kazandırdıkları. 
Mustafa Örki - Diğer Yazıları
Bütün Mustafa Örki Yazıları