KOMŞU

Ali Koyuncu

17-03-2021
Bize yazmak için tıklayınız.

Çocukluğumda Kaklık'taki mahallemize, Karaçay'dan göçle gelenler oldu. İlk günü hiç unutmam. Annem yemek pişirdi, yufka ekmeği suladı, yarım çuval da un aldı, yeni komşularımıza hoş geldin ziyaretine gittik. O yıllarda komşu komşunun külüne, gerçekten muhtaçtı. Yıllar geçti komşularımızın çocukları ile birlikte büyüdük. Hiç birisine yakın akraba çocuklarından farkı davranmadık. Birbirimiz ile sadece mahalleyi değil acılarımızı, sevinçlerimizi, sorunlarımızı paylaştık. Birbirimizle sosyal dayanışma içersinde olduk. Bayramlarda hep beraberdik. Düğünlerimizde, ölümlerimizde komşular hep birbirlerinin yanında oldu.

İşsizlik nedeniyle kırsal bölgelerden kentlere göçler, hala devam ediyor. Komşu ülkelerden yapılan göçle birlikte, ülke içi göç; aile yapılarını, insan ilişkilerini, doğal olarak komşuluk ilişkilerini de etkiledi, değiştirdi.

Geçmişte çocuğun eğitiminde, çocuğun sosyalleşmesinde; aile, okul ile birlikte, mahallede etkiliydi. Komşuluk sadece aynı bölgede, aynı semtte oturmak değildi. Komşuluk ekonomik, sosyal dayanışmanın; acıları, sevinçleri paylaşmanın adıydı. Komşunun büyükleri aile büyükleri gibi sayılır, sevilirdi. Ahmet M. Dıranas, " gözlerin, dişlerin ve ak pak gerdanınla, ne güzel komşumuzdun sen Fahriye abla.." Dese de komşu kızları, kadınları kız kardeş yerine konulurdu. Komşu kızına, kadınına yan gözle bakmak ayıptı. Komşuluğun kendisine göre ahlaki değerleri vardı.

Nüfusun büyük çoğunluğu metropol ve kentlerde yaşamaya başlayınca, bu mekansal değişiklik ile birlikte, komşuluk ilişkileri de değişti. Asansörlerde, kapının önünde tesadüf karşılaşmalarda insanlar birbirlerine uzaktan selam verir oldu. Bayramlarda, cenazelerde, düğünlerde gelip gitmeler ortadan kalktı.

Bilgi toplumuna adım attığımız ve ülke nüfusunun yarısının on bir metropolde yaşadığı bu yıllarda; ulaşım ve iletişimin gelişmesi sonucunda mekansal komşulardan daha çok sanal komşular edinir olduk. Komşularımızı Facebook, Twitter, Instagramdan buluyoruz. Bu komşular kapı komşumuzdan daha yakın. Metropollerde komşu altın günleri, hemşeri gezmeleri bitti. Televizyon ekranlarındaki;evlenme, yemek, güzellik, gelin-kaynana programları altın gününün yerini aldı. Aileler içine kapandı, komşu yerine, dizilerle vakit geçirir oldu.

Eski yıllarda arkadaşlıkların başlangıcı; komşuluk, akrabalık, hemşerilik gibi güven veren ilişkilerdi. Günümüzde komşulardan daha çok; aynı dinden, aynı mezhepten, aynı tarikattan, aynı ilgi alanı, aynı hobileri paylaşanlar birbiri ile arkadaş oluyor. Saydığım ilişkilerin hepsi birbirlerini, çeşitli şekilde farkına varmadan etkiliyor. Bu ilişkiler yeni kültürler ve ilişkiler üretiyor. Ayıp, mahremlik, utangaçlık, sosyal dayanışma gibi, değer verdiğimiz anlamlar da doğal olarak, komşuluk gibi değişiyor. Kısaca hayatın anlamı değişiyor. Kişilerin hayattaki anlam arayışları değişiyor.

YORUM YAZ
BU YAZI HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan sorumlu değildir.
YORUM YAZ - KOMŞU
Ali Koyuncu - Diğer Yazıları
Bütün Ali Koyuncu Yazıları