5 Ağustos 2021 Perşembe

“KOMİNİSTLER MOSKOVA’YA”

Ali Koyuncu

09-04-2018
Bize yazmak için tıklayınız.

Son yıllarda ülkemizde yazılı ve görsel medyadaki haberlere baktığımızda, çoğunun Moskova’yla ilgili olduğunu görürüz: “Türkiye Akkuyu Nükleer santralinin temelini attı. Erdoğan-Putin Ankara’dan törene sinevizyon aracılığı ile katıldılar.”Moskova nükleer fizik lisesinden 4 yıllık eğitimini bitiren 60 Türk öğrenci mezun oldu. Moskova ve Petersburg’da okuyan 125 öğrenci eğitimine devam ediyor.” “Türkiye S-400 hava savunma füzelerinin peşinat parasını ödedi. Füze teslimi 1 yıl önceye alınarak 2019 da olacak.” “Moskova nükleer enerji ve füze sistemleri konusunda Türkiye’ye teknoloji transferine izin verdi.” “Türkiye-Rusya doğalgaz boru hattı çalışmaları hızla ilerliyor.”“Moskova domates ihracına izin verdi. Türkiye ihracatın artırılmasını istiyor.” ” Rus turistler turizmcilerin yüzünü güldürdü.” Hepsi çok önemli, önümüzdeki yıllarda Türkiye ekonomisini kalıcı olarak etkileyecek konular. Teknolojik bilgi birikimini artıracak, ödemeler dengesi sorununa ve istihdama katkı yapacak konular. Sanki Cumhuriyetin ilk dönemindeki;Türk-Rus ekonomik ilişkileri, yeniden yaşanıyor.

Yaşananları gördükçe aklıma; 1970-1980’li yıllarda bizlere yaşatılan haksızlıklar geliyor. Bugün Moskova’yı ağzından düşürmeyenlerin anlayışında olanlar; o tarihlerde bizlere gırtlakları yırtılırcasına bağırırlardı: “Komünistler Moskova’ya, Komünistler Moskova’ya” diye. Bugün, sloganları atanlar ve çocukları beş kasa fazla domates satabilmek için, Moskova’da yatıp, Moskova’da kalkıyor. Bizler Moskova’ya gitmedik, zaten gitmek gibi bir düşüncemizde hiçbir zaman olmamıştı. Ama o gün emperyalistlerin koyununu güdenler, bu gün Kremlin meydanından beri gelmiyor. Ülkeden kim kaçmış ise hep batıya kaçmış, bir tane Moskova’ya giden yok. Moskova’ya gidenlerin çoğu da, o günlerde sokaklarda slagonu atanlar.

Yaşananlar öğretti ki: Dış politikada dostluk olmaz, devletlerin çıkarları vardır. Elbette tarih boyunca yaşayarak öğrendik ki: Rusya’nın Akdeniz’in sıcak sularına, boğazlardan geçerek inme politikası hep olmuştur. Bunları bileceğiz politikamızı bu tecrübeden yararlanarak, kazan/kazan, prensibine göre yapacağız. Rusya bugün Suriye’de rejimin yanında; Suriye’de üstleri, Akdeniz’in sıcak sularında savaş gemileri var. Türkiye Suriye konusunda alacağı çoğu kararı, Moskova ile konuşarak almakta ve belirlemektedir. “Altı ay sonra Emevi camisinde namaz kılarız” diyenlerin bu söylemeleri 6 yıl geride kaldı. Rusya hava sahasını açmasa, Türkiye’nin Afrin’e girmesi mümkün değil.

Bugünlerde ülkemizin ABD, Almanya, Fransa, Hollanda gibi batı ülkeleriyle arası, Suriye, Orta Doğu politikaları ve ekonomik çıkarlar nedeniyle hiçte iyi değil. Tarihe baktığımızda Emperyalist ülkeler, Moskova’nın yaptığının aksine, ekonomik konularda dışa bağımlılığı azaltacak, teknoloji transferine asla izin vermemişlerdir. Örnek olarak, Türkiye ihracatının en büyük kalemi olan otomobil sanayisinde dahi Türkiye kendi markasını 50 yıldır üretememiş, montaj sanayi ile yetinmektedir. Başta silah sanayisinde olmak üzere, sanayide teknoloji transferine izin verilmemiştir. Cumhuriyetten bu yana Moskova, Türkiye’de dışa bağımlılığı azaltacak bilgi ve teknoloji transferine izin vererek ağır sanayi yatırımlarını hep desteklemiştir. İskenderun demir çelik fabrikaları, Seydişehir alüminyum tesisleri, 1937’de 13 haneli Karabük köyünde kurulan, Karabük demir çelik fabrikası, Aliağa petrol rafinerisi, İskenderun limanı, Mersin limanı. Ulusal kurtuluş savaşında, Rus silah yardımının katkısı çok olmuştur. Bu durum ülkemizin bilinmesi gereken bir gerçeğidir. Bu gerçeği bilenler, İstanbul Taksim anıtında; Atatürk’ün, Kazım Karabekir’in yanına, iki Rus generalinin de heykelini koymuşlardır.

Tarih bilgisinden daha çok, tarih bilincinin oluşması gerekir. Her ülkenin çıkarının olacağını, bilirli konularda, belirli zamanlarda ülkelerin karşı karşıya gelebileceklerinin bilinci ile dileriz ki: “Komünistler Moskova’ya” sloganını atanlar, o zamanlar emperyalistlere hizmet ettiklerini, bugün anlamışlardır.

YORUM YAZ
BU YAZI HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan sorumlu değildir.
YORUM YAZ - “KOMİNİSTLER MOSKOVA’YA”
Ali Koyuncu - Diğer Yazıları
Bütün Ali Koyuncu Yazıları