KENDİME

Mustafa Örki

20-08-2020
Bize yazmak için tıklayınız.

“Kim ki salih/yaralı amel işlerse kendinedir, kim kötülük yaparsa kendi aleyhinedir. Sonra Rabbinize döndürüleceksiniz” Câsiye/45,15

Cürcanî Ta’rifat’ında insanı “Ümm'ül Kitaptır” der. Fatiha Kuranın özetidir, bir adı Ummu’l-Kitaptır. İnsan ve Kur'an bir araya gelirse insan ama iyi insan olur. İnsanı ve Kuranı tanımak için yakın olmak, emek vermek gerekiyor.

İnsan olmak, insan kalmak ne kadar değerli, biz bu dünyaya insan olmaya geldik aslında. Ziya Paşa “Asaf’ın miktarını(değerini Asaf Süleyman As’ın Veziridir, ama değerli kıymetli biridir) bilmez Süleyman olmayan/Bilmez insan kadrini âlemde insan olmayan” der. İyi insan olmak için kadir kıymet bilmek kadirşinas olmak gerektiğini biliyoruz. Güzel insanların kadrini bilemekte bir başka hüner İnsana düşen ömür boyu insan olmanın, insanı davranışlarda bulunmanın mücadelesini vermektir.

İnsan ne yaparsa önce kendine yapar, ister iyilik isterse kötülük fark etmez. İnsan olmak insan gibi davranmak en iyisidir. Yaşım gereği hep arayış içinde oldum, yaptıklarımı az gördüm. Yeni şeyler peşinde koştum, niye? Belki birikimim aslın bir öncesidir dedim.

İnsan nedir nasıl insan olunur? Bu sorunun cevabını öğrenmek için önce İnsan Sûresini bir ayeti okumaya anlamaya çalışarak başlamak lazım. Rabbimiz:”Biz onu doğru yolu/yöntemi gösterdik. O bu yollu ya şükrederek veya nankörlük ederek kat eder” yani insan kendine lütfedilen nimetin (vahiy, resul gibi) kıymetini bilerek iman ederek sıkıntıları göğüs gererek, çalışsın, isterse nankörlük etsin.

Biz bu dünyaya insan olmaya geldik, insan olmak kolay olmuyor.”Bir insanı öldürmek bütün insanlığa öldürmek gibidir” ilahi ölçüyü göz önünde bulundurursak anlayabiliriz.

Kur'an İnsanın bir süreç içinde, belli aşamalardan geçerek yaratılığını söyler. İnsanın insanileşmesi de yaradılış süreci gibidir, zaman alacağı bir gerçektir.

Bu süreçte vahye, vahyin patiğine, akla vicdana kısaca hidayet/yol bilgisine ihtiyacı var. Bu süreç ne zaman biter? Onu bilemeyiz, bir ömür süreceği belli. O zaman insan hep arayış içinde olmalı ve ümidini yitirmemeli.

İnsan varlığın son halasıdır, en son yaratılandır, muhalefet eden çeşitlilik gösteren, düşünce ve eylemi olan bir varlık. Vahiy geldikten sonra “anılmaya değer haline gelmiştir” değerli olması insan olması vahiyle olan ilişkisi ile olur.

“Kimseyi kurtarma iddiasında değiliz biz kurtuluşa birlikte erme sevinç ve mutluluğunu paylaşma isteklileriyiz biz” Sezai Karakoç merhum bizim önderimiz yol göstericilerimizdendir. Bu yolda yapılan bir davranışın nelere sebep olacağını bilmiyoruz. Bir misal vereyim Roger Garaudy Celfe toplama kampında 33 ay kalır. O komünist bir militandır, yeni gelen bir guruba marş söyleyerek karşılamak isterler. Başlarındaki komutan susmalarını ister, yoksa üzerlerine ateş açılacağını söyler. Ateş emrini kırbaçlamalarına rağmen yerine bu infazı yapacak olan askerler ateş etmemiş ve isyancılar hayatta kalmışlar.

Roger daha sonra bir Cezayirli Astsubay olayın içyüzünü öğrenir. Ateş etmesi gereken askerler Gardaya vahasında bulunan “İbazıyye” mezhebine mensup Müslümanlardır. Silahsız insanlara ateş etmek şeref ve insan haysiyetine aykırıdır. Bu bir asil davranıştır, daha sonra İslam hakkında yazdığı kitaplar, kendisinin müslüman olmasına giden yolun başlangıcıdır. O Cezayirli Arap Müslümanlara teşekkür etmek, minnet borcunu ödemek için yazmış, söyleşilerde bulunmuştur.

YORUM YAZ
BU YAZI HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan sorumlu değildir.
YORUM YAZ - KENDİME
Mustafa Örki - Diğer Yazıları
Bütün Mustafa Örki Yazıları