Ürgüp 3 aylık

JAPON EĞİTİMİ

Volkan Uyar

27-11-2018
Bize yazmak için tıklayınız.

Hep eğitim sisteminden şikayet ediliyor . Aslında , eleştirilen eğitim değil öğretim sistemidir. Eğitim , çocuğun eğitimi ,çok daha farklı bir durumdur. Dersleri bir kenara bırakırsak , öğrencinin topluma en iyi şekilde kazandırılması çok önemlidir. Bunu başarabilirsek , ülkemizde şikayet ettiğimiz birçok durumu düzeltiriz.

Tüm bunların olabilmesi çok kolay olsa , herkes yapabilirdi şimdiye kadar. Bunlar için tüm şartların sağlanabilmesi gereklidir. Öğretmenler hazır olmalı, okulların fiziki şartları çok iyi olmalı , sınıf mevcudu az olmalı ve benzeri durumlar olgunlaşmalı.

Hangi ülkeler başarabiliyor bunları? Hangi ülkeyi örnek alabiliriz? Mesela , Japonya , öğrencileri nasıl donatıyor? Japonya’da en önemli faktörlerden biri, devlet televizyon ve radyosunun çok aktif kullanılması. Okullarda , detaylı şekilde kullanılıyor.

Japonya’da çocukların fiziki gelişimine çok önem vermekteler. Çünkü , ruh sağlığının buna bağlı olduğunu biliyorlar. Okullarının %90nında jimnastik salonu, %75inde yüzme salonu bulunmakta. Bizdeki şartları kıyaslarsak, yorumlarımızı yapabiliyoruz.

Japon eğitim sisteminde, ahlak eğitimi , değerler eğitimi çok önemli bir yere sahip. Bunları ilk günden itibaren , öğrencilere yüklemeye başlıyorlar. Sonra biz de diyoruz ki , Japonlar çok çalışkan çok dürüst ,çok düzenli diye. Bunu nasıl sağlıyorlar? Oldukları yerin iklimi yüzünden mi? Tabi ki sebebi düzgün eğitim. Biz de bunları kazanabiliriz. Japonları televizyondan görebiliyoruz. Hayata bakışları, insanlara saygısı müthiş. Yoğun tempoda bile metroya binerken gösterdikleri saygı ve düzeni izleyebilirsiniz. Hatta şehrimize turist olarak gelenlerini görürseniz mutlaka gözlemleyelim. Yolun ortasından asla geçmiyorlar, yol boş olsa bile mutlaka yeşil ışığı bekliyorlar. Bize ne kadar acayip geliyor.

Tabi kendimizi de yerin dibine sokmayalım. Biz istedikten sonra her şeyi başarabiliriz. Muhtaç olduğumuz kudretin , damarlarımızda mevcut olduğunu unutmayalım. Ancak, milli eğitim sistemimizi biraz daha dizayn etmemiz şarttır.

Saygılarımla…

YORUM YAZ
BU YAZI HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan sorumlu değildir.
YORUM YAZ - JAPON EĞİTİMİ
Volkan Uyar - Diğer Yazıları
Bütün Volkan Uyar Yazıları