İYİ İNSAN OLMAK İÇİN DİN GEREKLİDİR

Mustafa Örki

12-08-2021
Bize yazmak için tıklayınız.

“Müslüman olmak neyi gerektirir?” ben ne yapmalıyım? Böyle dememiz gerekmez mi? Birçokları Müslüman olmak için, şahadet namaz, zekât oruç ve benzeri şeyler söyler. Bir kaç tane de haram, bunlar var ama yeterli mi? İnsanlarını büyük çoğunluğu ezbere yaşıyor. Dinini ezbere yaşayan, yani anadan babadan, dededen kalma bilgi kırıntıları ile bir ömür dinini yaşamaktan geri kalmaz. Ne yazık ki genelde durum böyledir.

Neden böyle davranıyor? İlgi duymadığından. İnsan ilgi duyduğu şey hakkında bilgi sahibi olur.

Ne yapabiliriz? Nasıl İlgi uyandırabiliriz? Veya insan kendisi ne yapmalı? İhtiyaç duymalı ve duyurulmalı. Yaşlı bir ateist der ki, ölüm var ama ben sonrasını devam etmesini istiyorum. Bu tanrı ile olacaktır tanrı yok dememe rağmen O olmalı diyor. Hayat kısa ve zor uğraş didin kazan bırak git, yaptıklarımızın karşılığını alabildik mi? Hayır. O zaman bu hayatın sonrası olmalıdır, yoksa hayat anlamsız.

Arzularımız var bizim gerçekleşmesini istediğimiz. Ne oldu anlara? Ulaşabildik mi? Bekâr kalan bir insanın bu duygusunu kim nasıl cevap verecek? Eksik kalan birçok şeyi kim tamamlayacak? Haksızlığa uğradık adalet tecelli etmedi, vicdanım rahatlamadı. Hesap yarım kalmamalı, bu ve buna benzer bir sürü sorunun cevabını din veriyor.

İnsanımızın din konusunda itina göstermeyişinin asıl sebebi bilgisinden ziyade ilgisinin az oluşundandır. İlginin azlığı dinin önemini idrak edemediklerindendir dolayıdır. Dini anlayanların bilgi olarak din

İnsanların benliklerini inşa eder, şahsiyetlerini geliştirir, psikolojilerini düzenler ve toplumsal uyumu sağlar. İnsan iyi ve kötü olan ne varsa yapabilecek düzeyde var edilmiştir. Serbest kalması halinde azgınlaşması veya sıradanlaşması tehlikesi vardır.

Hâlbuki ölçülü bir hayat ancak insanı iyi haline getirir. Kur’an “Herkes kendi mizaç, meşrep ve yaratılışına, benimsediği hayat tarzına göre, bilinçli, amaçla örtüşen niyete dayalı ameller işleyerek bir ömür geçirir. Rabbiniz, kimin doğru yolda olduğunu iyi bilir.” İsrâ/17,84

Bu âyet aynı zamanda bizi güzel bir hayat yaşamak için doğru bilgileri ulaştırır, çatışma yerine yardımlaşmayı sağlar, baskı yerine özgür olmamızı, yararlı biri olarak toplum içinde var olmayı sağlar. Tüm bunların olması için dinin koyduğu kuralların olması gerektirir.

Elbette din asıl ahireti hedefler ama her şeyden evvel bu dünyada iyiyi, doğruyu, yanlışı sevgi ve nefreti dengede tutar.

İnsanımızın bilmesini istediğimiz din Allah’ın tek varlık olduğu tevhid inancını, günlük namaz, oruç zekât, hac vb. ibadetlerle kendisine kulluk edilmesini yok saymaz. Asıl bu ibadetlerle, iradelerimizi besleriz, kalplerimiz yatışır, sağlıklı aileler olmamızı sağlayan yol azığımızdır.

YORUM YAZ
BU YAZI HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan sorumlu değildir.
YORUM YAZ - İYİ İNSAN OLMAK İÇİN DİN GEREKLİDİR
Mustafa Örki - Diğer Yazıları
Bütün Mustafa Örki Yazıları