5 Ağustos 2021 Perşembe

İTİKÂF

Mustafa Örki

05-05-2021
Bize yazmak için tıklayınız.

“Mescitlerde itikâfa çekildiğinizde…”Bakara/187

İtikâf sözlük anlamıyla yapışmak, tutunmak, bir şeye devam etmek anlamlarına gelir. Uygulamadaki manasıyla; ezan okunan ve namaz kılınan bir mescitte, camide ya da ibadet edilen herhangi bir mekânda özellikle de Ramazan Ayı’nın son on gününde Müslümanın dışarıyla ilişkisini keserek sadece Allah’ın rızasını kazanmak maksadıyla belli bir adap çerçevesinde ikamet etmesi demektir. İtikâf; Hz. Peygamber’in bir uygulamasıdır. Peygamberimiz Medine’ye hicretten sonra her yıl Ramazan Ayı’nın son on gününde itikâfa çekilir, bütün gün ve gecelerini orada ibadetle ve düşünerek ihya ederdi.

İtikâf, Hıra’yı yeniden yaşamak ve yüreğe yolculuktur. Böyle bir yolculukta tensel hazza yer yoktur. Allah’ın çizdiği sınırları değil aşmayı, onlara “yaklaşmayı” bile aklınızdan geçirmeyin. Bu nedenle âyette, bu sınırları çiğnememek değil onlara yaklaşmamak emrediliyor.

187.ayetin başında Ramazan gecelerinde Müslümanların eşleri olan cinsel ilişkisi anlatılır. İlk müminler Medine’deki Yahudi geleneğinin de etkisiyle, oruç gecesinde yeme, içme ve cinsel birleşmenin yasak olduğunu sanıyorlardı. Çünkü Yahudilikte oruçlu biri için bütün bunlar yasaktı. Yahudiler sadece iftardan iftara oruçlarını açarlar, oruç gecesini de aynen gündüz gibi oruçlu olarak geçirirlerdi.

Hâlbuki eşler giysi gibi olup insanı güzelleştirir. Eşler de birbirlerini güzelleştiren birer giysi gibi olmalıdırlar.

İtikâf halinde Kur'an okuma yanında Kıyamı, kıraati, rükû ve secdesi uzun namazlar kılınması yanında tefekkür etmek iç dünyamıza doğru sefer yapmak güzeldir. Camide itikâf yapma imkânı olmayan kardeşlerimiz için cüzi itikâf mümkündür.

Dini anlatım ve yaşantımız için bugün olması gereken yerde olmadığımız bir gerçek. Ne yapabiliriz? Geldiğim noktayı İsrâ Suresindeki bir ayetim tersini bakarak şöyle diyorum. Bir memleketin ihyası ilim erbabı, idarecisi ve zenginin tavrına bağlı. Bu üçlü düzelmesi durumunda arkasındakiler iyi olacaktır.

Bunun yolu nereden geçer. İslami hayatın güzelliğine bağlı, İslami sanat göze kulağa ve kalbe hitap eder.

Sorumluluk sahibi duyarlı insanlar yaşantıları sanat eseri gibi olması için gayret sarf etmeleri gerekiyor. Ramazan ayı oruç, namaz mali ibadetler yanında itikâf. İlginç bir güzellik için yol gösteriliyor. Ramazan ayında ve eşler arasındaki münasebet giysi gibi neden olmasın? Bizi neden güzel göstermesin?

YORUM YAZ
BU YAZI HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan sorumlu değildir.
YORUM YAZ - İTİKÂF
Mustafa Örki - Diğer Yazıları
Bütün Mustafa Örki Yazıları