İSRA VE MİRAÇ

Mustafa Örki

21-03-2020
Bize yazmak için tıklayınız.

“Bir gece, kendisine âyetlerimizden/kâinatın işleyiş kanunlarından bir kısmını gösterelim diye kulunu Mescid-i Haram’dan, çevresini mübarek kıldığımız Mescid-i Aksâ'ya yürüten Allah, noksan sıfat-lardan uzaktır. O, işitendir; görendir. “ İsrâ,1

Ne edelimde bugünlerin faziletinden istifade edebiliriz? Bu sorunun cevabını

Kur'an ayı Ramazana bir adım yaklaştığımız bugünlerde rahmet yağmuru içindeyiz. İlk etapta Corana Virisü yüzünden can–mal kayıplarının olduğu bir dönemi yaşıyoruz, insanlar tedirgin. İş mahalli ol-maktan çıktı dünyayı sardı. Tedbir almak bize takdir Allah’ındır.

İsra ve Miracı anlamak bugünlerimize katkı sunabilir diye düşünüyorum. Nasıl mı? Âyette Allah Kulu Hz. Muhammed sav gece yürüttüğünü bildiriyor. Gece yürüyüşü üzerinden farklı bir pencereden bakmamız da fayda var.

Adına seyahat deyin, göç deyin ne dersek diyelim. Yolcu yola çıkarsa kendisine yük olacak şeyleri yanına almaz. Sadece lazım gerekli olanları alır, fazlalık ayak bağı olur. Atalarımız göçer idi, o kültürün bize verdiği bazı alışkanlıklar var idi. Ama son zamanlarda hayat anlayışımız biraz değişti, eşyayı sahip olma duygusu bizi ele geçirdi. Satın alma çılgınlığı var, Seküler hayat bizi yönlendiriyor artık. Dünya da alıp stok etme rafların boşaltılması ilginç ve dikkat çekici. Aslında biz bu dünya da bir yolcuyuz, bir ağacın altında biraz dinlenip sonra bırakıp gideceğiz.

Bu virüs bulaşıcı, zengin fakir gözetmiyor, şu ana kadar ölenler var. Dünya üzerinde açlık ve susuzluk-tan ölenlerin sayısı çok fazla ama dikkat çekmiyor neden? Çünkü bulaşıcı değil. Oturup düşünmeliyiz değil mi?

Allah bilir ama kanaatimce insanlar dünyanın dengesini bozdu, çevre kirlenmesi var. Bir de buna manevi kirlenmeyi de ekleyebiliriz. Bir ders çıkartabiliriz, Uhud yenilgisi üzerine sahabe soruyor “neden oldu? Kur'an cevap verir.” Kendi yaptıklarınız yüzünden” suçu başkalarına atma yerine benim de katkım olmuştur desek olmaz mı? Teşhis ve tedbiri getirmiyorsa eleştiri olur. Hâlbuki biz içinde bulunduğumuz her anı değerlendirip müspet neticeler çıkarmalıyız.

Kur'an “iki güzelden” bahseder. Yaşamak veya ölmek eğer İslam’a göre ise endişeye gerek yoktur. Aslında nasıl olsa öleceğimiz gerçektir. Ama önemli olan faydalı işler yaparak ölmek en iyisidir.

Efendim kısmı hayatımız daraldı, camilere bile gidemiyoruz diyen kardeşlerimize, yeryüzü evimiz de mescittir. Elbette camideki manevi hava olmaz ama okuyuşumuz yavaş ağır olmalı, rükû ve secdemiz aynı şekilde olursa yakın bir manevi hava yaşanabilir.

Böyle gün ve gecelerde İsrâ Suresi ne diyor diye meal veya tefsirinden okumak ta çok şeyler kazandırabilir. Her şeye rağmen Rabbimden sağlık sıhhat ve bir an evvel içinde bulunduğumuz bu sıkıntılı günlerden çıkmayı dilerim. Ne edelimde bugünlerin faziletinden istifade edebiliriz? Lütfen içinde bulunduğumuz bu günlerden nasıl manen zengin çıkabilir sorusunun bir cevabı olarak görürsek iyi olur.

YORUM YAZ
BU YAZI HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan sorumlu değildir.
YORUM YAZ - İSRA VE MİRAÇ
Mustafa Örki - Diğer Yazıları
Bütün Mustafa Örki Yazıları