buyursun gelsin buyursun gelsin 2

İSLAMIN  BÜYÜK  TALİHSİZLİĞİ

Atilla Sezener

15-02-2021
Bize yazmak için tıklayınız.

Üniversitede okurken İstanbul’daki önemli hiçbir konferansı kaçırmazdım. Bunlardan biri de Üniversitemizin rektörü Ord. Prof. Kazım İsmail Gürkan’ın yaptığı söyleşiydi. Hocanın şu saptamasını asla unutmuyorum. “Cumhuriyet öncesi Galata Köprüsünden geçen kadınların etekleri 12 (on iki) santimden daha kısa ise, o kadını köprüden geçirmiyorlardı. Bu minik misal kimseyi şaşırtmasın. Hayatımızda akıl almaz derecede benzerleri doludur. Toplumumuzdaki bir kısım dindar, teferruatla ve gereksiz akıl dışı işlerle uğraşır. Bunu marifet sayar. Aptalca yaptığı işin doğruluğuna inanır. Kısaca AĞAÇLARLA UĞRAŞTIĞINDAN ORMANI GÖREMEZ. Sadece acınacak durumdadırlar ve sayıları hayli fazladır.

*

Dini inançlarda iyi niyet yetmez. Kesinlikle akıllı olacaksınız. Aksi halde sayısız yanlışlıklardan ve istemeden günaha girmekten kurtulamazsınız. Size bu deryadan birkaç

damla vereceğim:

-Ölenin arkasından 40 veya 52. gün bazı hayırlar yapılıyor. Bu 40 ve 52 nereden çıkıyor, bileniniz var mı?

-Ceketi sağ kolunla giyeceksin, kapıdan sağ ayakla çıkacaksın. Bunları solla yapsan ne olacak?

-Ev yapıyor veya araba almışsın. Kurban ismi altında hayvan kesiyorsun. Bunları nereden çıkarıyorsun?. Yaptığın düpedüz hayvan katliamıdır. Bunu ne zaman öğreneceksin? Kan akıtmadan bin türlü hayır var. Bunları ne zaman anlayacaksın?

-Dua ediyorsun ve örneğin: “Allah’ım oğlum liseyi bitirsin” diyorsun. Bunu tekrar tekrar ve her gün söylüyorsun. Allah sana dönse de ”Oğlum ben bir seferde anlamıyor muyum, neden tekrar edip duruyorsun” dese cevabın ne olur ki?

-Bir duayı Arapça veya başka dilden okuman için seni zorlayabilirler. ALLAH TÜRKÇE BİLİR bunu ne zaman öğreneceksin?

-Yılbaşı veya başka zaman bir çam ağacı süslendiğinde yobazlığın şahlanıyor. Çam ağacının süslenmesi seni neden rahatsız ediyor?. Çam hangi dinin ve inancın sembolü? Bunu nereden çıkarıyorsun? uyduruk şeyleri hadis diye yutturuyorsun ve bundan çeşitli çıkarlar sağlıyorsun?. Utanma ve günah duygunu ne zaman hatırlayacaksın?.

-Peygamberin heykeli ve sembolik resimleri neden yok?. İnandırıcı bir şekilde bunu izah edebilir misin?

-Oyun çağındaki kız çocuklarını onun asla fikrini almadan evlendiriyorsun? Bu büyük günahtan ve ahlaksızlıktan hiç mi çekinmiyorsun? Daha yüzlerce sorabilirim. Şimdilik ne demek istediğimi anlattım sanıyorum. Evrensel bir dine saygılı olun.

Cahilce ve hiç de akıllı olmayan davranışlarınızla ona zarar verdiğinizi unutmayın. Son sözü Mahatma Gandi’ye bırakalım: “TANRI DUALARIMIZI BİZE GÖRE DEĞİL, KENDİ YÖNTEMİNE GÖRE YANITLAR”

YORUM YAZ
BU YAZI HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan sorumlu değildir.
YORUM YAZ - İSLAMIN  BÜYÜK  TALİHSİZLİĞİ
Atilla Sezener - Diğer Yazıları
Bütün Atilla Sezener Yazıları