Ürgüp 3 aylık

İMZALAR VE ATATÜRK’ÜN İMZASININ HİKAYESİ

Atilla Sezener

15-10-2021
Bize yazmak için tıklayınız.

Az bilinen bir konuda biraz gezinelim.

*

1934 yılında TBMM’si 2525 sayılı “Soyadı Kanunu” nu çıkardı ve Mustafa Kemal’e Atatürk soyadı verildi.

Her konuda çok hassas olan Mustafa Kemal, soyadını yazmak için ülkenin en iyi üstadına başvurdu.

Robert Kolejde Profesör olan Ermeni kökenli yurttaşımız Hagop Vahram Çerçiyan, bu işin bir numaralı uzmanıydı. Çerçiyan, o kolejde, matematik- coğrafya ve kaligrafi hocası olup 25 bin öğrenci yetiştirmişti. Bülent Ecevit- Selim Sarper- Turgut Menemencioğlu- Kasım Gülek yetiştirdiği ünlüler arasındaydı.

NOTUMUZ: Kaligrafi, harflere güzel biçimler vererek güzel yazma sanatıdır.

*

Atatürk, Çerçiyan’dan beş tane soyadı örneği istedi ve bu örnekler içinden birini seçti. Hepimizin bildiği K. Atatürk imzası o günden itibaren kullanılmaya başladı.

*

Konuyu bitirmeden önce çok önemli bir noktaya dikkatinizi çekeceğim. Çok usta kişiler imzanızı sizden güzel taklit edebilirler. Onun için önemli yerlerde imzanızdan önce yazı ile isim ve soyadınızı yazın. İmzalar taklit edilebilir ama, yazıların taklidi son derece zordur.

*

AŞI KÜLTÜRÜ HAKKINDA BİRKAÇ NOT

*

Hepimizin sevip saydığı Aşık Veysel’in 7 yaşında iki gözü birden kör oldu. Bu durum çiçek Hastalığı sonucuydu.

Yaklaşık 40 yıl önce ortadan kalkan çiçek Hastalığı (Tıptaki adı Variola), geçen asır dünyada 300 milyon kişinin ölümüne neden olmuştu. Önceleri bu hastalığa yakalanan her on kişiden üçü ölüyordu.

*

İngiliz Cerrah Edward Jenner (1749-1823) çiçek aşısın bularak adını tarihe altın harflerle yazdırdı. Nurlar içinde yatsın.

Bunları şunun için yazıyorum: ÇİÇEK AŞISI TIP TARAFINDAN BULUNAN İLK AŞIDIR. Sanırım çiçek aşısı olmayan kimse kalmamıştır.

*

Şimdilerde ise, Boğmaca- Çocuk Felci- Difteri- Hepatit A- Hepatit B- Kabakulak- Kızamık- Kızamıkçık- Suçiçeği- Tetanos- Verem- Grip- Zatürre- Menenjit- Tifo ve Tifüs aşıları var. Benim bilmediğim başkaları da olabilir.

*

Peki bunları neden yazdım ?. Anlayan anlamıştır. Tümüne selam olsun.

YORUM YAZ
BU YAZI HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan sorumlu değildir.
YORUM YAZ - İMZALAR VE ATATÜRK’ÜN İMZASININ HİKAYESİ
Atilla Sezener - Diğer Yazıları
Bütün Atilla Sezener Yazıları