5 Ağustos 2021 Perşembe

İMAN EDENLERİN HUY GÜZELLİĞİ

Mustafa Örki

06-05-2021
Bize yazmak için tıklayınız.

Gerçek iman nedir? Gerçek iman, güvene dönüşen imandır. Hayatımızda bize güvenenlerle, güvenmeyenlerin orantısına baktığımızda, imanımızın ölçüsü ortaya çıkar.
Bizim Allah’ın varlığını kabul etmemiz, Allaha bir şey kazandırmaz, fakat Allah’ın bizim hayatımızda olması bize çok şey kazandırır. Emrindeyim Allah’ım deyip, secde ve rükû yaptığımız halde, pratikte her türlü yasağı çiğnememiz, Allah'la istihza olur.
Dilimizle Allah var dediğimiz halde, fiillerimizle, Allah’ı yok sayıyoruz. Hâlbuki Kur'an, " Kelimeyi Tayyib / güzel kelime, Allah'a yükselir, Fakat güzel kelimeyi Allah'a yükseltecek tek şey, güzel ameldir " der. Fâtır, 10 Allah’a imanın görünen yüzü, topluma verdiğimiz güvenimizdir. Bu güzel amallerden birisinin de ahlakı davranışlarımızdır.

Ramazan ayının son on gününü yaşamaya başladık. Kazanımlar elde ettiğimiz bir gerçek, artık zorlanmadan ibadetlerimizi yapabiliyoruz. Din ve fıtrat bütünlüğü uyumu şuur oluşursa ramazan sonrası kulluğumuz devam eder. Huylarımız güzelleşmeye ve Allah’u Teâlâ’nın rızasını kazanma ve derece elde etme yolunda ilerliyoruz demektir.

“Hiç şüphesiz sen büyük bir ahlak üzeresin” Kalem,4 peygamberimiz risalet görevini başlamadan önce fıtrat gereği seciye olarak ahlakı güzelliğe sahip idi. Vahiy ile birlikte vazifesini yaparken ücret istemiyor, yapılan saldırı ve tenkitlere tahammül ediyor sabırla karşılıyor idi. Netice de onun üzerinde güzel huylar ve beğenilen hareketler oluşuyor idi.

Bizler müminler kitap nedir, iman nedir bilmez iken ahlakı güzel olan bir Resulün izinden giden Müslümanlarız. Ramazan ayında sıkıştırılmış bir ibadeti yaşadık, artık alıştık ve zorlanmıyoruz. İslami hayatı olmayan ülkelerde ahlaklı olmak yani güvenilir olmak ticari bir kuraldır ve karşılığı yalnız dünya içindir. Ama mümin için hem dünya hem ahiret içindir.

İnsana verilen huy seciye gibi iç dinamikleri vardır. Halim selim ince ruhlu gibi haller aslında insana verilen manevi nitelikler İslam ile buluşunca Hz. İbrahim gibi güzel örnek olarak insanlara model olur. Ramazan ayında zekât, sadaka-ı fıtır ve iftar daveti ile kendimiz kadar başkalarını da düşündüğümüzü göstermiş olduk. “Ben” olmak önemli ama bencil olmak kötüdür, ben dediğimiz kadar biz olmayı bu ayda bir kaz daha ispatladık. Bu ve benzeri huylarımızı yani ahlakı ilkeli davranışları niçin gelecek aylarda devam ettirmeyelim?

YORUM YAZ
BU YAZI HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan sorumlu değildir.
YORUM YAZ - İMAN EDENLERİN HUY GÜZELLİĞİ
Mustafa Örki - Diğer Yazıları
Bütün Mustafa Örki Yazıları