İBADETLER SEVİMLİDİR

Mustafa Örki

19-04-2021
Bize yazmak için tıklayınız.

(Hidayeti ve istikameti bulan)Şunlardır ki, onlar iman etmiştir ve kalpleri Allah’ın zikriyle vahiyle itminana(huzur ve sükûnete)erişmiştir. Şunu kesinlikle biliniz ki kalpler ancak Allah’ı zikretmekle(O’nu devamlı hatırlayıverip, emir ve yasak çizgisinde hareket etmeklemutmain olurRad,28

Eğer bir insanda iman ve bu imanın gerektirdiği ameller yoksa huzursuzdur. Üstünü örterek durabilir, tatmadı için güzellikleri bilemez. Onun için eskiler “Men lem yezuk lem ya’rif: Tatmayan bilemez.” denilmiştir. İnançsız bir hayat nasıl bir şey, nasıl yaşanılır? Doğrusu bilinmez ve yaşanmaz ise sahtesini icat eder insan ve onunla oyalanır. Başka bir açıklaması olamaz, işin temelinde doğru bilgi ve iman gerekiyor.

Bu hususta ilim erbabı şöyle demiş: “İman, Allah’a ve indirdiklerine tereddütsüz inanmak ve hayata geçirmektir. İman, Allah’ı bulmak, O’na inanmak ve O’na teslim olmaktır. İman güçtür, sadakattir, kişiliktir, aydınlıktır. İman hem nurdur, hem kuvvettir, sahibini sultan eder. İman cesarettir, onu elde eden kâinata meydan okuyabilir. İnkâr ise korkaklık ve pısırıklıktır. Bu bakımdan mümin dünyanın en rahat ve emin insanıdır. Rızkından ecelinden dünya ve ahiretinden emindir.”

“Mümin rahat değilse kim emin olabilir ki? Hayat ancak imanla anlam bulur. Kalp de beden de imandan payını almaktadır. Kalbin imandan payı, tereddütsüz inanma ve teslim olma, ihlâs, şükür, Allah için sevme, O’nun için nefret etme gibi konulardır. Dilin payı, Allah’ı anma, dua etme ve tilavet benzeri konular, gözün payı helal bakma, haramdan yüz çevirme, aklın payı O’nun âyetlerini düşünmektir.”

Horasanlı Molla Câmî (ö. 898/1492) meşhur eseri Baharistan’da (s. 142) şöyle bir hikâye anlatır: Bedevinin biri bir gün çölde devesini kaybeder, her tarafı arar tarar bir türlü bulamaz. Sonunda bitkin düşer ve:

Her kim devemi bulup getirirse kendisine iki deve vereceğim” diye ilan eder. Kendisine: Bu ne tuhaf bir iş, bir deve kaybediyorsun, bulmak için iki deve veriyorsun” diyenlere, Bedevi, kaybettiğine kavuşma zevkini tatmamış olduğunuz nasıl da anlaşılıyor” diye cevap verir.

İbadetler namaz-zekât, oruç gibi ibadetlerde böyledir: Onlardaki manevi zevki, manevi hazzı ancak tadanlar bilirler. Misal oruç tutmak zor ve meşakkatli de olsa inançlı kimseler bundan büyük bir zevk alırlar, haz duyarlar. Onun için bu manevi zevki tadanlar sadece Ramazan orucuyla yetinmezler, diğer mübarek aylar ve günlerde de nafile olarak oruç tutarlar.

Oruç sevimli bir ibadettir. Onun için nice namaz kılmayan, hacca gitmeyen ve diğer ibadetlerini yerine getirmeyen kimseler de Ramazan orucunu tutarlar. Ramazan orucu müminler için dinî yaşayış ve heyecanın doruk noktada olduğu neşe ve hareketle geçen bir aydır. 19 Nisan2021.

YORUM YAZ
BU YAZI HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan sorumlu değildir.
YORUM YAZ - İBADETLER SEVİMLİDİR
Mustafa Örki - Diğer Yazıları
Bütün Mustafa Örki Yazıları