HOŞ GELDİN EY RAMAZAN AYI

Mustafa Örki

14-04-2021
Bize yazmak için tıklayınız.

Hoş geldin ey ramazan ayı sefalar getirdin. Sefa rahatlık ve huzur demektir. İnsan sevdiği beklediği birini kavuşunca sevinir. Ramazan ayına kavuştuk diye kendimizce sevinmeli o coşkuyu içimizde hissetmeliyiz. Biliyor ve inanıyorum ki bu ay dolaysıyla nice kardeşlerimiz oruç ve benzeri ameller işleyecek. Birçok müslüman Rabbimizin rızanı kazanmak için niyeti ve gayreti olacak. Bu arada bazı günahlarımızın silinmesine vesile olacak, kutlu bir aya kavuşmanın sevincini yaşayacağız. Birçok suçlar işlenmeyecek, suç oranı düşecek. İnsanımız ramazan ayına saygı gösterir. Davul çalan, zekât ve fitre gelecek diye bekleyen fakirlerimize sevinecekler.

Neden seviniyoruz çünkü Ramazan ayı hidayet rehberi olan Kur’an bu ayda indirmeye başlamıştır. Bu insanlara yapılmış en büyük nimettir, iyiliktir. Dünya ve ahiret saadetini sağlayacak bu lütuf karşısında yapılması gereken şükürdür. Bu şükür oruç tutmaktır, bu ibadetten biz istifade edeceğiz.

Bu ayda Hz. Muhammed sav cömert olmasının sebebi sevincindendir. Bizler de bu sevince ortak olabiliriz. Kulluk yapacağız sonrası Allah’a bırakacağız. Bu ayda vücudumuz, midemiz dinlenecek bayram edecek. İnsanımız biraz daha sevap kazanlım diye zekât, fitre ve sadak vererek fakirleri sevindirecek ama aynı zamanda huzur bulacak.

Her ramazan benim için biraz da eskiye gitmektir. Fakırlık ve kıtlık dönemiydi bizim çocukluğumuz. Ramazan ayını da oruç tutmayı sevdim. Sahurda ev-el işi makarna veya suda eritilmiş helva ile sahur yapmanın tadı lezzeti bir başka idi. Dedemim evinde teravih namazı kılma ise bambaşka idi. Tabi ramazan sonu bayram namazı, babım verdiği harçlık ise işin bayramdı.

Günümüze geldiğimizde yine sevinebiliriz. Dünya üzerinde isim yapmış dava adamlarının ortak bir yönü vardır. Onlar sonuç odaklı çalışmamışlar “Biz kulluk yaparız” demişler. Ramazan ayı da kulluğumuzun bir uzantısıdır sevinebiliriz.

Geceler dile gelse sahur vakti ışıkların yanmasını sevinmemek mümkün değil. O saatte uykudan kim kaldırabilir ki insanı? Nostalji olarak çalan davul mu? Hiç sanmıyorum. İmanımızdan başka bizi uyandırabilecek bir güç yok.

YORUM YAZ
BU YAZI HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan sorumlu değildir.
YORUM YAZ - HOŞ GELDİN EY RAMAZAN AYI
Mustafa Örki - Diğer Yazıları
Bütün Mustafa Örki Yazıları