9 Aralık 2021 Perşembe

HIRSIZLIK CANIMIZA OKUYOR

Atilla Sezener

06-09-2021
Bize yazmak için tıklayınız.

Önceleri klasik olarak hırsızlığın tarifi şuydu: BAŞKASINA AİT MENKUL (TAŞINABİLİR) BİR MALI, SAHİBİNİN RIZASI OLMADAN FAYDALANMAK KASDIYLA ALMAKTIR.

*

Köprülerin altından çok sular geçti ve bu tarif hafif kaldı. Yeri gelmişken yazayım, bu tarife göre bir gemiyi çalmak hırsızlık sayılmıyordu. Çünkü gemiler menkul değil, gayrimenkul sayılıyordu. Neyse konuyu dağıtmayalım.

*

Günümüzde hırsızlık büyük boyutta içerik değiştirmiştir. Para ve çıkara tapanların sayısı Tanrıya tapanları çok geçmiştir. Bu dehşet verici bir tespittir.

*

Halen dünyada en çok işlenen suçtur. Kaç şekilde işlendiğini ve kaç çeşide ayrıldığını bilen yoktur.

*

Bana göre en büyük ve acımasız hırsızlık, bireylerin ve toplumların “ZAMANINI VE GELECEĞİNİ ÇALMAKTIR”

**

DİŞ MACUNLARI HAKKINDA BİRKAÇ BİLGİ

Bakın içinde neler var: “Magnezyum karbonat, sudan arındırılmış silisyum, kalsiyum karbonat, sudan arındırılmış alüminyum oksit ve fosfat tuzları gibi nazik aşındırıcılar, gliserol, sorbital ve macunun hemen kurumasına engel olan diğer nemlendiriciler” bulunur.”

*

Görüldüğü gibi davul tozundan minare gölgesine kadar her şey var.

*

İnsanımız gıda maddeleri ve ilaç alırken son kullanma tarihine bakar ama, belki binde biri de diş macununkine bakar. Kaliteli üretim yapan firmaların macunlarında son kullanma tarihi vardır. Eğer yoksa 18 ay ile 2 yıl arasında kabul ediliyor.

*

Müslümanların bir kesimi bu iş için asırlarca Misvak üzerinde durup, kullanışlardır. Misvak kullanmak sünnet sayılır. Peki bu neyin nesidir ?

Misvak, Hindistan, İran ve Kuzey Afrika’da yetişen küçük bir ağaçtır. Bu ağaçtan yapılmış ve ucu dövülerek fırça durumuna getirilmiş , diş temizlemekte kullanılan bir araçtır.

*

Çok uzun yıllar amatörce televizyonlarda program yaptım. O zamanlar kızın biri bizin televizyonda aynen :” Atın diş fırçası ve macunlarını, misvak kullanın bu sünnettir” dedi. Kulağıma inanamadım ve yakaladığımda “Kızım Peygamber zamanında bu çağdaş diş fırçaları ve macunları vardı da Peygamber bunları kullanmadı mı ?. Sen ne saçmalıyorsun” dediğimi hatırlıyorum.

YORUM YAZ
BU YAZI HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan sorumlu değildir.
YORUM YAZ - HIRSIZLIK CANIMIZA OKUYOR
Atilla Sezener - Diğer Yazıları
Bütün Atilla Sezener Yazıları