Ürgüp 3 aylık

HERKES ÖĞRETMEN OLAMAMALI

Volkan Uyar

15-10-2019
Bize yazmak için tıklayınız.

Eğitim, neden daha geriye gidiyor diye düşünelim. Unutmayalım , eğitim sistemimiz , matematik , fizik , kimya , biyoloji , tarih , coğrafya gibi dersleri öğretiyor ancak daha önemlisi bu ülkenin gelecek neslini yetiştiriyor. Doktorları, avukatları , bilim adamlarını, mühendislerini , siyasetçilerini. Bu kadar önemli sistemimizi kalkındırmak için , bir şeyler yapmalıyız. Eğitim camiası olarak , daha iyiyi düşünmeliyiz.

Gerçekten eğitim ve öğretim sistemimizde , düzelmesi gereken çok madde var. Şöyle bir düşünürsek , sıkıntılı yerlerimizi düzeltmek için hamle yaptığımız an , bunu hemen uygulayabilecek miyiz?

Geleceğimizin temellerini atıldığı sistemimizde, belki de en büyük eleştiriyi biz öğretmenlere yöneltmeliyiz. Çünkü hatayı kendimizde ararsak , daha güzel çözümler bulabiliriz. Mutlaka , öğretmenlerimiz çok fedakar, çok çalışkan. Bazıları , öğrencileri , kendi çocuğundan asla ayırmıyor. Haklarının tam verildiği konusunda şüphelerim bile var. Özüne baktığımızda, eve iş götüren, sayılı mesleklerden biri. Ancak, biz yine de bardağın boş tarafına bakmaya çalışalım .

Köy enstütüsünde yetişen öğretmenler ile şimdiki öğretmenler aynı mı acaba . O zamanlar birçok mesleğe yönelebilecekken, öğretmenliği seçip , aynı zamanda da her gün kendini geliştirmeye çalışan insanlardan bahsediyoruz. O öğretmenler şu an olsa çok ilerlemez miyiz?

Tip , hukuk , mühendislik dallarında , öğrencilere tercih yaparken kota konuyor. Yani, üniversite sınavında belli puan alamayan öğrenciye özel üniversite kapıları bile kapanıyor. Hal böyleyken , öğretmen olabilmek için neden kısıtlama gelmiyor.

Hatta , öğretmenliğe başlarken bile bazı kısıtlamalar gelmelidir. Hiçbir şey olamıyorsan öğretmen ol mantığı , geleceğimizi karanlığa sürüklüyor. Üniversite sınavında fizikten 2-3 net yapmış biri fizik öğretmenliği yazabiliyor. Bu örnek , her öğretmenlikte var. Bu iş , bu kadar basit olmamalı . Derhal kısıtlamalar gelmelidir.

İşini , mesleğini çok güzel yapan öğretmenlerimizin haklarını teslim etmemiz gerektiğini hatırlatıyorum. Amacım, tüm öğretmenlerimizin tam donanımlı olmasını görmektir.

Saygılarımla...

YORUM YAZ
BU YAZI HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan sorumlu değildir.
YORUM YAZ - HERKES ÖĞRETMEN OLAMAMALI
Volkan Uyar - Diğer Yazıları
Bütün Volkan Uyar Yazıları