HER PARILTI ALTIN DEĞİLDİR

Ali Koyuncu

16-09-2020
Bize yazmak için tıklayınız.

2020 Eylül ayında ülkenin sosyo-ekonomik ve siyasal görünümü: Tarım dışı işsizlik oranı %15,2-gençlerde işsizlik oranı %24,5. Enflasyon %12,66. Ödemeler dengesi açığı çok yüksek. Tarım ürünleri dahil her şey ithal ediliyor. Dış politikada Mısır, Suriye, Kuzey Irak, Yunanistan, F-35, S-400 sorunları var. Vatandaş istatistik rakamlarının, daha da yüksek olduğu kanısında.

CHP kurultayını yapmış, parti organlarını yenilemiş. Türkiye'nin sorunlarının çözümü ile ilgili bildirge kurultayda kabul edilmiş, bildirge Türkiye'de ilgi uyandırmış. İktidardaki AKP'den ayrılanlar; Gelecek ve Deva isimli iki ayrı parti kurmuş. Millet İttifakı, güçlendirilmiş parlamenter sistem ekseninde, ittifakını genişletiyor. Ülkemizdeki genel kanı: Partili Cumhurbaşkanlığı hükümet sisteminin, ülkeyi kötüye götürdüğü yolunda.

Devlet Bahçeli: "Cumhurbaşkanlığı seçimleri 2023 yılında, zamanında olacak; adayımızda Tayyip Erdoğan" dedi. Böyle bir ortamda; CHP'nin 2018 seçimlerindeki cumhurbaşkanı adayı, şimdiki Yalova delegesi, Muharrem İnce parti meclisini, parti genel başkanını yok sayarak, 13 Ağustos 2020 tarihinde, " 1000 Günde Memleket Hareketi" adı altında, kendi başına açıklama yaptı. Açıklamada bir strateji, derinlik, bütünlük yoktu. 4 Eylül 2020 tarihinde Sivas'tan çalışmalara başlayacağını açıkladı. Söylenmek istenen; ben buradayım, üç yıl sonrası için ben adayım. İktidar yanlısı basının bu durum, çok hoşuna gitti. Seçimlerde kendisine hiç yer vermeyenler, saat başı haber yaptı, İnce'nin parti kuracağını söyledi. İnce de yalanlamadı. Partisinin %95'i büyük bir tepki gösterince, şimdilik parti kurma lafı geri atıldı. Ülke tek adamdan memnunmuş gibi: 04.09.2020'den sonra tek adamlık için tek başına Anadolu turuna çıktı.

Kurultayda kendisini tuvalet yanına oturtulduğunu söyleyecek kadar yersiz konulara girdi. Pandemi ortamında, açık havada partisi sosyal mesafeyi koruyarak, kurultay yaparken İnce Yalova delegesi olarak tuvalete yakın yere oturtulmuş! CHP tabanı bilinçli ve duyarlıdır. Taban: ''Senin diğer Yalova delegelerinden, ne farkın var?'' diye net şekilde sordu. Cevap yok.

Yazılı ve görsel medyada şu söylemler karşılık buldu: ''Partin seni, 22-23-24. dönemlerde milletvekili yapmış. İki dönem grup başkanvekili yapmış. 2018'de 36. kurultayda genel başkan adayı olup kaybetmişsin. Buna rağmen Partin seni cumhurbaşkanı adayı olarak göstermiş. Daha ne istiyorsun? Partin iktidara yürürken, parti tabanında böyle bir umut yeşerirken, ittifak güçlenirken, Türkiye bu kadar kötü yönetilirken, sen disiplinsiz ve fevri hareket ediyorsun.''

Muharrem İnce'nin bireysel çıkışı, tarihteki Çerkez Ethem olayına benzetildi. Çerkez Ethem; 15 Mayıs 1919 tarihinde İzmir'in Yunanlılar tarafından işgalinden sonra, Ali Fuat Cebesoy'un yönlendirmesi ile Kuva-yi Seyyare isimli bir birlik kurdu. Düşmana karşı direndi. O dönemde TBMM sadece dış düşmanla değil, iç ayaklanmalarla da uğraşıyordu. TBMM'ye karşı Anzavur, Çopur Musa Ayaklanmaları, Gerede ve Yozgat İsyanları oldu. Ankara'nın istemi ile Çerkez Ethem bu isyanları bastırdı.

Yozgat Ayaklanmasının bastırılmasından sonra, Ethem, var olan ihtirasını ortaya koydu. TBMM'ye başkaldırdı. Kendi başına asker toplamaya kalktı. TBMM'nin Kasım 1920'deki Batı cephesinin ikiye ayrılma kararına karşı çıktı. Başkomutanlık yetkisinin TBMM'ye verilmesine, düzenli ordu kurulmasına karşı çıktı, düzenli orduya katılmadı. 1921 yılında İsmet ve Refet Bey Atatürk'ün emri ile Ethem'in üzerine yürüdüler. Kardeşleri ve az bir yandaşı ile Çerkez Ethem Yunanistan'a sığındı. Ürdün'de 1948 yılında vefat etti.

Seçime üç yıl var. Zaman fotoğrafı biraz daha netleştirecektir. Herkes kendi doğrusuna inanılmasını istiyor, önemli olan yaptıklarımızın doğru olmasıdır. Gerçek olan şu ki: Bizler her parıltının altın olmadığını öğrendik artık. Kapıyı açmak için omuz vurup kırmak da mümkün, tokmağı çevirmek de. Dileriz kapı kırılmaz. Dileriz, hiç kimse söndüremeyeceği ateşi yakmaz!

YORUM YAZ
BU YAZI HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan sorumlu değildir.
YORUM YAZ - HER PARILTI ALTIN DEĞİLDİR
Ali Koyuncu - Diğer Yazıları
Bütün Ali Koyuncu Yazıları